Bohaterowie Krajny

13.09.2013   Autor: Redakcja
---

Krajna - termin ten należy do archaizmów. Niewielu ludzi pamięta, czym ona była i kim byli Krajniacy. By walczyć z tym zjawiskiem, profesor Michał Kokowski zorganizował spotkanie młodzieży z Krajny pt. "Bohaterowie Krajny".

- Zlot ten odbywa się po raz pierwszy. Idea jest zawarta w samym tytule - mianowicie, chodzi o to, by spotkała się młodzież z całej Krajny by mówić o krajeńskich bohaterach. Najmłodsi, którzy przyjeżdżają z różnych wiosek i miast, mówią tylko i wyłącznie o takich osobach, które niegdyś żyły i prężnie działały w tamtych miasteczkach - opowiadał prof. Michał Kokowski, inicjator spotkania.

Według profesora, problem jest tej natury, że nieznane są losy tychże bohaterów. Sama Krajna przestała istnieć w odbiorze społecznym w naszym kraju. - Ja mieszkam od 25 lat w Krakowie, spotykam się z ludźmi nauki - również historykami. Gdy zadaję im pytanie - co to jest Krajna, to wybitni specjaliści, geografowie nie znają tego pojęcia.

Spotkanie trwało 3 dni, w trakcie których młodzież prezentowała wybranego przez siebie bohatera. Jednym z przedstawiających był Bartosz Boryca z Łobżenicy - Zajmowaliśmy się tematem dr Zachariasza Kruży i jego brata Józefa, którzy byli misjonarzami. Obydwaj przyczynili się i zrobili dużo dla naszego regionu - działali w prowincji świętej rodziny, gdzie w Górce Klasztornej była ich siedziba - tłumaczył Bartosz.

Zlot młodzieży z Krajny, jak zapowiada profesor, na pewno będzie miał swój ciąg dalszy w przyszłych latach.

Przeczytaj więcej o: mlodziez, zlot, krajna, spotknia,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group