Archeolodzy w centrum Piły

31.08.2013   Autor: Redakcja
---

Na placu Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się wykopaliska - to archeolodzy z Muzeum Okręgowego w Pile przeprowadzają badania wyprzedzające w związku z planami inwestycyjnymi w tym rejonie ulicy 14 Lutego (przebudowa centrum Piły). Czy archeolodzy dokopią się do tajemnic miasta? Pracownicy Muzeum Okręgowego w Pile nie kryją nadziei, że tak - zwłaszcza, że istnieją pewne przesłanki przemawiające za pomyślnym zakończeniem wykopalisk. - W źródłach pisanych istniała informacja, że gdzieś w tym rejonie stał najstarszy kościół chrześcijański - mówi dr Jarosław Rola, kierownik działu archeologii Muzeum Okręgowego w Pile.

Ewentualne znalezisko jednak nie opóźni inwestycji. Magistrat zlecił prace wykopaliskowe archeologom z Muzeum Okręgowego w Pile właśnie po to, by robotnicy budowlani nie natknęli się na niespodzianki z przeszłości. - Na prowadzenie tych prac jest wyznaczony termin dwóch miesięcy. W tym samym czasie, równolegle trwają prace projektowe, żeby jak już zaczniemy te prace naziemne, nie było sytuacji, że trzeba będzie wstrzymywać inwestycję - mówi Dorota Strugała, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Piły.

Znaleziska archeologiczne mogą skomplikować przebieg każdej inwestycji. Tak było w przypadku budowy hali sportowej przy Szkole Policji w Pile, w jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdował się kiedyś cmentarz żydowski. Wkrótce widzowie TV Asta szczegółowo poznają historię znajdujących się tam ludzkich szczątków w nowym programie "Tajemnice Piły". - W tej chwili jesteśmy w fazie dokumentowania tego tematu i jesteśmy po wstępnych rozmowach z dr. Jarosławem Rolą i myślę, że jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to już niedługo ten temat, tę historię opowiemy w naszym nowym cyklu "Tajemnice Piły" - mówi Piotr Gadzinowski, dziennikarz TV Asta.

Czy archeolodzy odkryją na pl. Konstytucji 3 Maja kolejny kawałek historii naszego miasta? W Pile z powodów historycznych nie ma wielu zabytków, więc każdy wyjawiony historyczny sekret, który kryje ziemia, jest dla dziejów Piły z pewnością na wagę złota.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group