W Trzciance wręczono nagrody „Izabella” dla najlepszych projektów muzealnych z Wielkopolski. To coroczne wyróżnienia przyznawane pod patronatem marszałka województwa Marka Woźniaka. Gospodarzem tegorocznej gali było Muzeum Ziemi Nadnoteckiej.
Wśród laureatów znalazło się Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, które otrzymało nagrodę za rewitalizację zabytkowego skrzydła dawnej fabryki. - Statuetkę dostaliśmy za projekt rewitalizacji i konserwacji. Chodzi konkretnie o rewitalizację skrzydła zachodniego dwustuletniej fabryki sukienniczej Fidlerów w Opatówku, która jest siedzibą naszego muzeum - mówi Ewa Kłysz z Mozeum Historii Przemysłu w Opatówku.
Nagroda trafiła także do gospodarzy wydarzenia — Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance, za ekspozycję stałą opowiadającą historię regionu. - Cały czas nabywamy nowe obiekty. Pewnie za jakiś tam czas, może kilka, kilkanaście lat ktoś pomyśli o tym, żeby zmienić tę wystawę, która jest aktualna, wprowadzić nowe obiekty, być może przearanżować - zaznacza Józef Olejniczak z Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance.
Muzeum Narodowe w Poznaniu otrzymało aż dwie statuetki — w tym Grand Prix za wystawę czasową poświęconą artystycznej awangardzie lat 80. - Pierwsza statuetka, pierwsza Izabela to Grand Prix za wystawę czasową Koło Klipsa, ultraawangarda lat 80 XX wieku. To historia bardzo ciekawej grupy plastycznej Koło Klipsa, która tworzyła scenę plastyczną Poznania tamtych czasów, a jednocześnie był to niezwykle ciekawy czas w muzyce współczesnej, w muzyce popowej - wyjaśnia Aleksandra Sobocińska z Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Wśród wyróżnionych znalazło się także Muzeum Ziemi Czarnkowskiej za projekt - “Ocalić od zapomnienia - żydowski dom przedpogrzebowy”.
Komentarze