Szansa na pieniądze dla Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej

Szansa na pieniądze dla Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej

Szansa dla wyrzyskiej wąskotorówki? Powiat pilski podpisał we wtorek z gminą Białośliwie porozumienie o współpracy. Pozwoli ona ubiegać się samorządom o większe pieniądze na ratowanie tego regionalnego zabytku. 

W tym roku Wyrzyska Kolejka Wąskotorowa w Białośliwiu obchodzi 130-lecie istnienia. Leciwy wiek samej kolejki jak i technicznych zabudowań widać gołym okiem. 

- Jest to wspaniała perełka turystyczna, która ma duży potencjał. Niestety przez ostatnie 9 lat została pozostawiona sama w sobie i gdyby nie determinacja i działanie towarzystwa kolejkowego, to bylibyśmy dzisiaj na progu katastrofy budowlanej - mówi wicestarosta pilski Stefan Kowal

Kompleks białośliwskich budynków wpisany jest do rejestru zabytków. Pilnego remontu wymaga parowozownia oraz wagonownia. Przebudowy wymaga także świetlica, w której turyści czekają na przejazd. 

- Ta świetlica pamięta tak odległe czasy, że żal o niej nawet mówić. Dzisiaj cywilizacyjnie nie nadaje się do użytku. Mówię o sanitariatach i dostępie dla osób z niepełnosprawnościami - zaznacza starosta pilski Rafał Zdzierela. Dlatego świetlica ma być wyremontowana w pierwszej kolejności. Powiat pilski podpisał porozumienie wraz z gminą Białośliwie. Razem chcą starać się o unijną dotację.  

- To pierwszy etap mam nadzieję. Potrzeby, jeśli chodzi o odświeżenie budynków i całego obiektu kolejki wąskotorowej wymaga wiele nakładów i finansowych i woli przede wszystkim. Ta wola jest ze strony i gminy i powiatu pilskiego - nie kryje satysfakcji wójt Białośliwia Dawid Tatera

Inwestycja ma kosztować 1,5 mln złotych przy dofinansowaniu na poziomie nawet 1 mln zł. W przypadku jej przyznania powiat pilski wyremontuje świetlicę na terenie kolejki, a gmina przystosuje cały teren dla osób z niepełnosprawnościami, zagospodaruje plac, wymieni balustrady, stworzy ciągi komunikacyjne i oświetlenie. Niezależnie od dotacji, na terenie wyrzyskiej kolejki trwają już prace.

- Przekazaliśmy plac pod prowadzenie częściowych rozbiórek tych obiektów, które nie stanowią substancji zabytkowej. Ma to na celu uporządkowanie terenu. To wszystko pozwoli kompleksowo zagospodarować ten teren w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków - tłumaczy Przemysław Kusz z Powiatowego Zarządu Dróg w Pile. 

Wyburzone zostaną m.in. pochodzące z lat 70-tych, budynki po prawej stronie od wjazdu. Z kolei wolontariusze Towarzystwa mają w planach – przywrócenie trasy aż do Wysokiej i Łobżenicy. Aktualnie trwa remont 200 m torowiska rękami wolontariuszy Towarzystwa Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej. Wymieniają oni podkłady, podsypkę i odbudowują odcinek zniszczony przez dziki. 

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.