Rok po przejęciu władzy w powiecie pilskim

Rok po przejęciu władzy w powiecie pilskim

Konieczność ograniczenia wydatków i zaciskania pasa przez długi zaciągnięte przez poprzedników, ale mimo to rozwój - tak zarząd powiatu pilskiego podsumowuje pierwszy rok swoich rządów. Opozycja z kolei, obecne rządy nazywa "powiatem biedy".  

Za największy sukces obecny zarząd powiatu uważa zmniejszenie zadłużenia. Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga przejmowały powiat z zadłużeniem sięgającym 77 mln zł. 

- Nadal ciąży pewien gorset złych decyzji sprzed lat, m.in. taki, który wiąże się z koniecznością rocznej spłaty 11 mln złotych. To jest bardzo dużo pieniędzy. To są te pieniądze, które mogły pójść na wiele organizacji, na podniesienie jeszcze na wyższy poziom naszej oferty oświatowej itd. - tłumaczy Rafał Zdzierela, starosta pilski.

A tak powiat musi zaciskać pasa i urealniać wydatki – przekonuje starosta pilski. O połowę zmniejszono chociażby zatrudnienie w Biurze Starosty. Ograniczono imprezy i koncerty. Zmiany dotknęły również powiatowe szpitale. 

- Naprawa sytuacji w Szpitalu Specjalistycznym w Pile m.in. poprzez wybór nowego dyrektora szpitala i nowego zastępcy dyrektora ds. lecznictwa, czym doprowadziliśmy do poprawy sytuacji - przekonuje Kazimierz Sulima, członek zarządu powiatu pilskiego, KO. 

W tym reanimację oddziału chirurgii i ponowne uruchomienie poradni chirurgicznej. To także zapewnienie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz przywrócenie całodobowej pracy na oddziale laryngologii. Z kolei w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku zarząd chwalił się pozyskaniem lekarzy do poradni ortopedycznej oraz ograniczenie kosztów.

Mowa była również o inwestycjach.  

- Został przeprowadzony przetarg na budowę drogi Liszkowo-Glesno. Wykonawca niebawem wejdzie pewnie na te inwestycję. Przywiązujemy bardzo dużą wagę do współpracy z gminami i tutaj będziemy współfinansować budowę ścieżki rowerowej Szydłowo-Pokrzywnica - mówi Stefan Kowal, wicestarosta pilski, Trzecia Droga. 

Zarząd chwali się także współpracą z organizacjami oraz założeniem fotowoltaiki w czterech DPS-ach na terenie powiatu, aby ograniczyć koszty ich utrzymania. Z kolei jedną z ważniejszych inwestycji, które chce przeprowadzić powiat jeszcze w tej kadencji to budowa nowego Domu Pomocy Społecznej w Pile dla 100 mieszkańców oraz budowa nowego mostu Krzywoustego. Tyle nowe władze. Za to suchej nitki na roku rządów w powiecie pilskim, nie zostawia opozycja, czyli poprzedni zarządcy powiatu.  

- To nie jest zarząd managerów, to zarząd zachowawczych administratorów. Nie wychyla się i nie podejmuje często też ryzyka, a w niektórych przypadkach tak jak przykład koncertu, który miał się odbyć przy ul. Okrzei, wręcz przeszkadza - twierdzi Eligiusz Komarowski, były starosta pilski, radny Porozumienia Samorządowego. 

W podobnym tonie wypowiada się były koalicjant poprzedniego starosty pilskiego.  

- Powiat pilski trzykrotnie był najlepszym powiatem w Polsce w latach 2021-2023 rankingu Związku Powiatów Polskich. Po zmianie zarządu w 2024 roku powiat pilski wypadł z tego rankingu. Był to zły rok dla powiatu pilskiego - przekonuje Arkadiusz Kubich, były wicestarosta, radny Prawa i Sprawiedliwości. 

Kadencja obecnych władz powiatu pilskiego wygasa za 4 lata.  

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.