Hanfu to tradycyjny strój chińskich Hanów i jeden z najważniejszych symboli kultury chińskiej. Azja ma długą historię włókiennictwa. Wystarczy wspomnieć, że Chiny swoje bogactwo zbudowały na handlu tkaninami i słynnym jedwabnym szlaku. Jedwab tkano tam już ponad 3,5 tysiąca lat p.n.e. Chińczycy zazdrośnie chronili tajemnicę pozyskiwania włókien z kokonów jedwabników przez ponad 2 tys. lat. Z tkaniny tej korzystali chętnie także sąsiedzi. Wiele z tych tradycyjnych strojów przetrwało do dziś.
- W Japonii może rzeczywiście nie jest już tak popularne kimono, jak było 20-30 lat temu, ale nikogo nie dziwi osoba ubrana w kimono i poruszająca się po ulicy, czy w metrze - mówiła prof. dr hab. Estera Żeromska, dyrektorka Instytutu Orientalistyki UAM w Poznaniu.
Bogata kolorystyka, wzornictwo czy krój tradycyjnych strojów oszałamiały. Tradycyjne kimono było także elementem kultury i podkreśleniem danego statusu społecznego.
- Przyszły nam już do głowy nowe pomysły na kontynuację tej współpracy. Nie chciałabym może teraz zdradzać szczegółów, bo będą one omawiane, ale myślę, że będzie to atrakcyjne dla naszych dzieci i młodzieży - powiedziała Mariola Skrzyńska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 4 w Pile.
Dla których taka forma przekazywania wiedzy, sprawdziła się na tyle, że szkoła zorganizowała to wydarzenie po raz drugi.