Konserwacja drabin zewnętrznych - jak je zabezpieczyć?

26.03.2024   Autor: Artykuł sponsorowany
---
Drabiny zewnętrzne są bardzo ważnym, a w wielu przypadkach wręcz obowiązkowym elementem wyposażenia budynków. Aby można z nich było bezpiecznie i komfortowo korzystać, wymagają odpowiedniej dbałości, w tym konserwacji.
 

Drabiny zewnętrzne mocowane są na stałe do budynków. Służą bezpiecznemu oraz wygodnemu dostawaniu się na dach w celu wykonywania tam prac naprawczych i konserwacyjnych. Pełnią też ogromnie istotną rolę w sytuacji, gdy konieczna jest ewakuacja (drabiny ewakuacyjne). Mogą to być drabiny wysuwane, odblokowywane przy pomocy specjalnego mechanizmu od dołu bądź od góry. Wykonane są z różnych materiałów, najczęściej z aluminium bądź stali nierdzewnej. Jak wszelkie inne sprzęty, aby zachowały należyty stan techniczny, wymagają dbałości i konserwacji.

Drabiny zewnętrzne - rodzaje

Drabiny zewnętrzne podzielić można na dwa główne typy:

1) Zestawy bez kosza ochronnego - są krótsze niż 3 metry lub instaluje się je w przypadku, gdy stosowane są mechaniczne systemy zabezpieczenia przed upadkiem. Często można je spotkać w wąskich szybach bądź kanałach technicznych. Wyposażone są w szczeble z antypoślizgową powierzchnią, które podnoszą poziom bezpieczeństwa i zwiększają komfort poruszania się po drabinie.

2) Zestawy z koszem ochronnym - wymagane, gdy różnica poziomów (czyli po prostu długość drabiny) przekracza 3 metry. Kosz chroni użytkownika przed upadkiem z dużej wysokości, pozwala również na przytrzymanie się go i ulżenie w ten sposób kończynom podczas wykonywania pracy na wysokości. Jego szerokość powinna wynosić 70-80 cm, co pozwala na zapewnienie zarówno swobody ruchu, jak i bezpieczeństwa.

Instalacja drabiny - wymagania odnośnie bezpieczeństwa

Drabiny wysuwane a wymagania dotyczące bezpieczeństwa podczas instalacji? Owszem, należy o tym bezwzględnie pamiętać.

Przede wszystkim szerokość drabiny wynosić musi co najmniej 50 centymetrów. Z kolei odstępy między szczeblami nie mogą przekraczać 30 centymetrów. Jeśli drabina jest wyższa niż 3 metry, obowiązkowo musi zostać wyposażona w urządzenia zabezpieczające przed upadkiem, takie jak kosze ochronne lub obręcze ochronne, rozmieszczone w rozstawie nie większym niż 80 centymetrów, z pionowymi prętami w rozstawie nie większym niż 30 centymetrów. Z kolei odległość drabiny od ściany bądź innej konstrukcji, do której jest przytwierdzona, nie może być mniejsza niż 15 centymetrów. Odległość obręczy ochronnej od drabiny, w miejscu najbardziej od niej oddalonym, wynosić powinna pomiędzy 70 a 80 centymetrów. Spoczniki z balustradą należy umieścić co 8 do 10 metrów wysokości drabiny. Górne końce podłużne bocznic powinny zostać wyprowadzone co najmniej 75 centymetrów nad poziom wejścia (pomostu), chyba, że zastosowane zostały inne zabezpieczenia przed upadkiem.

Konserwacja drabiny zewnętrznej

Jak każdy sprzęt i element architektoniczny, drabina zewnętrzna narażona jest na zmienne warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne czy inne czynniki, jakie zagrażają jej stanowi technicznemu. Powinna więc być należycie zadbana i konserwowana, aby można z niej było bezpiecznie oraz wygodnie korzystać.

W szczególności, należy ją regularnie czyścić przy zastosowaniu denaturatu lub wody i środków myjących, zalecanych przez producenta. W przypadku zabrudzenia drabiny farbami, smarami czy tłuszczami, konieczne jest użycie rozpuszczalnika. Uwaga - musi on być nieagresywny, aby nie zniszczyć zewnętrznej powłoki. Jeśli chodzi o drabinę wysuwaną, zadbać trzeba o jej przeguby. Należy je na bieżąco czyścić oraz usuwać kurz, piasek i innego rodzaju zabrudzenia, a także konserwować przy użyciu smaru. Konserwację taką warto przeprowadzić zwłaszcza przed sezonem jesienno-zimowym.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group