PTTK w Pile. To już 70 lat

26.02.2024   Autor: Redakcja
1421---405
Jesienią 1954 roku znalazła się grupka chętnych, którzy uznali, że w Pile powinien powstać oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Prace przygotowawcze trochę trwały, ale ostatecznie 8 lutego 1955 roku doszło do historycznego posiedzenia założycielskiego.

Oddział PTTK w Pile im. Henryka Kamińskiego funkcjonuje nadal, organizuje imprezy turystyczne, zaprasza na wycieczki autokarowe, do opery, teatru, na pobyty wypoczynkowe. Cały bieżący rok jest dla działaczy rokiem jubileuszowym, każdej imprezie towarzyszyć będzie logo 70-lecia.

Odbędą się imprezy, rajd "Wiosenne przebudzenie", "Piknik Marciński", cykl "Rowerowych sobót na dwóch kółkach", spływy kajakowe, wycieczki rowerowe klubu "Jednoślad" i wspomniane już wyjazdy autokarowe.

Ale będą i nowości – po kilku latach przerwy wraca "Rajd Staszicowski", w tym roku też jubileuszowy, bo 50. W ramach „Staszica”, pilski oddział PTTK zaproponuje dwudniowe trasy rowerowe dla młodzieży szkolnej i dla dorosłych. Chcąc zachęcić do czynnego uprawiania turystyki (piesza, kajakowa, rowerowa, górska itp.) PTTK proponuje inicjatywę programową zatytułowaną trochę tajemniczo „70 na 70”. Zainteresowanych rozszyfrowaniem nazwy, pilski oddział zaprasza do swojej siedziby, przy ul. Śródmiejska 12/1, wejście po schodkach od Ossolińskich.

Dla miłośników przyrody i leśnych spacerów będą „Cztery pory roku w rezerwacie Kuźnik” – cztery spacery tą samą trasą w ścisłej współpracy z Nadleśnictwem Zdrojowa Góra w Pile. A jeśli ktoś boi się, że w lesie dopadną go kleszcze – będzie i propozycja dla nich – spacery po Pile. Pierwszy już się odbył 27 stycznia. W ramach Dni Piły Muzeum Staszica proponuje podobne 2 i 9 marca, a pilski oddział PTTK zaprosi na uliczną wędrówkę prawdopodobnie w kwietniu.
Trwają prace nad wydawnictwem jubileuszowym pod roboczym tytułem „Pilscy Turyści wczoraj i dziś”. PTTK przekopuje teczki z archiwum oddziału i szuka śladów przeszłości. I w związku z tym powstał apel do tych, którzy uczestniczyli w wydarzeniach organizowanych przez pilski oddział.

– Szanowni Państwo, jeśli kiedykolwiek uczestniczyliście w jakiejś imprezie turystycznej organizowanej przez Pilski Oddział PTTK i macie jakieś pamiątki, zdjęcia, znaczki, proporczyki, odciski pieczęci, własne kroniki, książeczki turystyki kwalifikowanej itp., jeśli w Waszej pamięci zachowały się wspomnienia ze spotkań z naszym Patronem, Henrykiem Kamińskim, który kierował oddziałem przez 33 lata (od 1967 do swej śmierci 21.12.2000) – przynieście to do naszego Oddziału, udostępnijcie do skopiowania, do wykorzystania przy powstawaniu wspomnianego wydawnictwa – prosi Jan Balcerzak, wiceprezes pilskiego oddziału PTTK.

Źródło i zdjęcia: Oddział PTTK w Pile

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group