Miliony euro dla regionu

04.02.2024   Autor: Artur Maras
1157---
Ponad 23,5 miliona euro na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w północnej Wielkopolsce. To pieniądze unijne, które samorządy zrzeszone w pilskim ZIT-cie będą mogły wydać na inwestycje związane z ochroną środowiska i komunikacją.   
 
Samorządy z regionu zrzeszyły się w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, aby sięgnąć po większe unijne dotacje. Łącznie to ponad 23 mln euro. Każda z gmin za te środki zrealizuje inwestycje związane przede wszystkim z komunikacją i ochroną środowiska. Dotacje z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego są dla pilskiego ZIT-u gwarantowane.   - W przypadku Piły mówimy o grupie 21 projektów o wartości dofinansowania 60 mln złotych - mówi Beata Dudzińska, pełniąca funkcję prezydenta Piły.
 
Piła przeznaczy przyznane pieniądze m. in. na rozbudowę sieci ścieżek rowerowych w mieście oraz budowę kładki pieszo-rowerowej nad Gwdą na końcu ulicy Jastrzębiej na Motylewie. Miasto jeszcze bardziej się zazieleni. Powstaną małe, osiedlowe parki. Drzewa będą także dosadzane wzdłuż pasów drogowych. Powstaną tereny kumulujące naturalnie wodę, która będzie antidotum na skutki letniej suszy. 
 
- To będą projekty, które są wynikiem szerokiej konsultacji. Można powiedzieć, że ZIT już się rozpoczął. Na lutowej sesji zaproponujemy pewne przesunięcia w budżecie, które otworzą drogę do realizacji tych obiektów - tłumaczy Beata Dudzińska.
 
Do Chodzieży, która jest jedną z gmin zrzeszonych w ZIT-cie trafi 10 mln złotych. Za te pieniądze w mieście oraz gminie wiejskiej powstanie kilka inwestycji. 
 
- Długo oczekiwana ścieżka pieszo-rowerowa przez mieszkańców oraz działkowców, na ulicy Mostowej pomiędzy działkami Drogowiec i Zielony Zakątek, która wyskoczy nam na wysokości Orlenu i połączy również osiedle Gajowa. To będzie fajne połączenie i wyjście na Oleśnicę - twierdzi Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży.
 
Park przy Chodzieskim Domu Kultury czeka rewitalizacja. Miasto chce także przeprowadzić badania nad najlepszym sposobem na oczyszczeniem Jeziora Miejskiego. Część pieniędzy miasto przeznaczy na projekty edukacyjne dla uczniów. Z kolei do Trzcianki popłynie około 13 mln zł.  

- Podział środków jest o tyle sprawiedliwy, że staramy się nie wchodzić sobie w konkurencję między gminami i liczymy na odział środków na głowę mieszkańca - mówi Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki.
 
Trzcianka przyznane pieniądze wyda m.in. na cyfryzację miejskich jednostek i infrastrukturę. 
 
- Uda nam się wybudować około 4 km dróg rowerowych plus utworzyć w Trzciance centrum przesiadkowe. Po rewitalizacji centrum miasta, straciliśmy taki typowy dworzec autobusowy. On miałby się znaleźć przy dworcu PKP, czyli zintegrowany węzeł, tak jak ma to miejsce w Pile - dodaje Krzysztof Jaworski.
W projekcie udział bierze 11 gmin z naszego regionu. Do wydania samorządy otrzymały 23 mln euro. Kwota dofinansowania inwestycji wyniesie 70%. Resztę muszą już dołożyć gminy. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group