Nie chcą, ale muszą. Żużlowcy na emeryturze

29.01.2024   Autor: Jakub Sierakowski
787---456
“Żużlowcy częściej kończą kariery przez kontuzje, a nie z własnej woli”. To jeden z wniosków z badań Alberta Zielińskiego. Psycholog pilskiej Polonii sprawdzał, jak wygląda proces przejścia na sportową emeryturę wśród żużlowców.

– Kapitał psychologiczny jako całość nie ma istotnego wpływu na przejście zawodowe wśród żużlowców. Ale jeżeli występuje zjawisko wsparcia społecznego, to przejście na sportową emeryturę jest udane. Najczęstszym wsparciem, o dziwo, są partnerzy, a nie rodzina. (...) Najbardziej zaskoczyło mnie to, że żużlowcy częściej kończą kariery przez kontuzje, a nie dlatego, że czują się spełnieni w swoim zawodzie – mówi Albert Zieliński, psycholog.

Kapitał psychologiczny to mówiąc inaczej zestaw cech człowieka. Chodzi o optymizm, skuteczność, nadzieję oraz prężność. To właśnie od kapitału psychologicznego zależy to, jak człowiek radzi sobie w trudnych, życiowych sytuacjach i wpływa na to, na ile bolesne (lub nie) może być przejście na emeryturę. Według badań Alberta Zielińskiego, wśród żużlowców ten kapitał nie odgrywa większej roli. Zupełnie inaczej jest wśród innych pracowników, szczególnie tych siedzących za biurkiem.
W toku swoich badań psycholog przebadał kilkudziesięciu żużlowców. Większość to Polacy, ale wśród nich byli również Szwedzi, Duńczycy, Niemcy i Brytyjczycy. Obecnie Albert Zieliński finalizuje sprawę publikacji swoich badań, które powstały w języku angielskim. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie, ale możliwe jest również przetłumaczenie pracy na język polski.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group