Jedyny taki w regionie. Chodzieski stok narciarski wraca w ręce miasta

20.12.2023   Autor: Mateusz Manthai
888---29
Po 10 latach przerwy chodzieski stok narciarski wraca w ręce Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dotychczasowy najemca nie przedłużył wygasającej w listopadzie umowy dzierżawy terenu. Chodzieski stok to jedyna tego typu zimowa atrakcja w regionie.

Stok powstał 20 lat temu z inicjatywy członków Chodzieskiego Stowarzyszenia Narciarskiego. I to właśnie ta organizacja była pierwszą, która zarządzała obiektem. Stok ma wysokość 132 m i długość ponad pół kilometra. Każdego roku w sezonie zimowym odwiedzają go fani białego szaleństwa z całego regionu.

– Z dziećmi jeździmy, żeby na sankach sobie pozjeżdżały – mówią mieszkańcy. Ale choć stok powstał 20 lat temu, to zdarzają się i takie głosy: –  A tutaj w ogóle jest takie coś?

Od 2007 roku stokiem zarządzał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, później prywatny przedsiębiorca. I to właśnie on najbardziej rozwinął narciarską infrastrukturę. W ciągu 10 lat Ryszard Jeske kupił armatki śnieżne i ratrak do ubijania podłoża.
– Postawił również drugi wyciąg narciarski, który do tej pory tutaj stoi. Teraz te nakłady, które on poniósł, my będziemy starali się rozliczyć z tym panem, żeby trafiły tutaj z powrotem w ręce miejskie – mówi Michał Strumnik, dyrektor MOSiR w Chodzieży.

W tym sezonie wyciąg, jeżeli pozwoli na to pogoda, ruszy w styczniu. Dotychczasowy dzierżawca zadeklarował, że pomoże przygotować stok do zimy. Utrzymanie wyciągu jest bardzo kosztowne. Sprzedaż biletów nie jest w stanie zrekompensować wysokich cen prądu.

– Stok będzie funkcjonował z pieniędzy użytkowników, a nie podatników. Będziemy go otwierali wtedy, kiedy faktycznie będzie śnieg i kiedy będą warunki. Tutaj nie można mówić, że my będziemy do czegoś dokładali – zapewnia Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży.

To miejsce ma żyć też poza sezonem zimowym. Burmistrz ma pomysł, aby tam wybudować punkt widokowy. To może też być miejsce rozgrywania zawodów biegowych i kolarskich.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group