Młodzieżowe rady: młodzi i kreatywni, ale bez mocy sprawczej

08.12.2023   Autor: Mateusz Manthai
1321---50
Coraz więcej młodzieżowych rad miast i powiatów powstaje w naszym regionie. Takie doradcze organy funkcjonują już m.in. przy starostwach w Pile, Wałczu i Chodzieży, a gminna choćby w Wyrzysku. Młodzi ludzie integrują się i przedstawiają swój punkt widzenia na temat spraw związanych z działalnością lokalnego samorządu. Młodzieżowe rady borykają się jednak z pewnymi problemami.

W Polsce funkcjonuje ponad pół tysiąca młodzieżowych rad miast, gmin i powiatów. To doskonała okazja, aby od kuchni zobaczyć i nauczyć się jak pracują samorządowcy. Dla wielu młodych ludzi to także pierwszy krok do przyszłej aktywności społecznej czy politycznej.

– Młodzieżowe rady mają ogromny wpływ na działanie miasta. Wprowadzają wiele pomysłów, nowych pomysłów, młodych pomysłów w szczególności – argumentuje Blanka Sworowska, zastępczyni przewodniczącej Młodzieżowej Rady Miasta Chodzieży.

Młodzieżowi radni to w głównej mierze osoby kreatywne, działające w szkolnych kołach zainteresowań i wolontariacie. Reprezentują interesy młodych mieszkańców. Do ich kompetencji należy m.in. opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży czy promocja prospołecznych działań.

– To jest głos młodego pokolenia. Ci młodzi ludzie jeszcze nie mogą zostać radnymi, ale jeżeli są aktywni społecznie, mogą działać na rzecz swojego środowiska. Są niejako głosem doradczym dla radnych pełnowymiarowych – podkreśla Piotr Witkowski, wiceburmistrz Chodzieży.

W gronie radnych miejskich, gminnych i powiatowych brakuje młodych ludzi. Nastolatkowie niechętnie włączają się w działalność samorządów. Dlatego tak ważna jest ich aktywizacja. Powoływanie młodzieżowych kolegiów ma także pomóc w przyszłości nieco odmłodzić te właściwe rady.

– Najmniejszy odsetek jest ludzi młodych i mam nadzieję, że poprzez takie systematyczne wprowadzanie tych młodzieżowych rad, z pewnością ta aktywność się pobudzi – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Niewątpliwie problemem młodzieżowych rad jest to, że nie mają mocy sprawczej. Aby to zmienić potrzeba zmian prawnych.

– I tak większość uchwał podejmowanych przez takie młodzieżowe rady niestety nie przynosi żadnych skutków. Nie są nawet poddawane pod głosowanie wśród tych właściwych rad – tłumaczy Kajetan Górny, Młodzi Demokraci Piła.

Według ekspertów, młodzieżowym radom trzeba przyznać więcej kompetencji. Wszystko po to, aby uchwały przez nie przyjęte, mogły być procedowane przez właściwe rady.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group