Bank Żywności potrzebuje pieniędzy. Nie mogą się przeprowadzić

21.11.2023   Autor: Artur Maras
---
Nowa siedziba Banku Żywności w Pile ukończona. Przy ul. Polnej stanęła nowoczesna hala. Niestety bank nadal nie może przenieść tam swojej działalności. Brakuje pieniędzy na wyposażenie budynku. Powstała zbiórka na ten cel.  
 
- To będzie jedna z najnowocześniejszych hal - zapewnia inżynier budowy. Mowa o nowej siedzibie pilskiego Banku Żywności. Obiekt jest już po odbiorach. 
 
- Cały budynek został podzielony na dwie strefy. Większa, zasadniczą, to jest hala magazynowa i część biura, gdzie będą pracować pracownicy. Mamy małe zaplecze dla magazynierów i węzeł sanitarny - tłumaczy Bogusław Kowalewski, inżynier budowy.    
 
Całość kosztowała 3 mln złotych. 2,5 mln tej kwoty to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Działkę pod budowę za symboliczną złotówkę przekazało wcześniej miasto. Budowa trwała 9 miesięcy. 
 
- Ten obiekt jest dostosowany do najnowszych parametrów i norm, także on będzie służył na wiele, wiele lat. Także jeżeli chodzi o niskoenergetyczność - dodaje  Bogusław Kowalewski. 
 
Bo na dachu zamontowane będą panele fotowoltaiczne. Część hali ma także osobne wejście. Pomieszczenie przeznaczone będzie do wydawania potrzebującym paczek z żywnością. W samej Pile z takiej pomocy, co roku korzysta od 1,5-2 tys. osób. Z kolei na terenie byłego województwa pilskiego pomoc z banku dociera do nawet 35 tys. osób.  
 
- Cała żywność, która przechodzi przez nasz magazyn i nasze ręce to jest około 2 tys. ton, z czego tysiąc ton to jest żywność, którą ratujemy przed zmarnowaniem, która, gdyby nie Banki Żywności i organizacje, które z nami współpracują trafiłaby na śmietnik - wyjaśnia Stanisław Borecki, dyrektor pilskiego Banku Żywności.  
 
Przy stale rosnącej liczbie odbiorców, w przestarzałej siedzibie przy Motylewskiej brakowało miejsca. Nowa hala przede wszystkim daje możliwość magazynowania większej ilości jedzenia. Pracownicy banku mogliby już myśleć o przeprowadzce do nowej siedziby, ale na razie w środku jest pusto.  
 

 
Bank Żywności nie ma pieniędzy na wyposażenie budynku. Brakuje nie tylko na meble, ale także na konieczne ogrodzenie terenu wokół hali, czy monitoring.   
 
- Żywność, którą mamy na magazynie warta jest miliony złotych i wiele programów oczekuje od nas, że ona będzie ubezpieczona i w odpowiedni sposób zabezpieczona, chociażby monitoringiem czy alarmem, stąd też jest to jeden z niezbędnych wydatków - mówi Emil Żerebiło, Bank Żywności w Pile. 
 
Na które potrzeba około 100 tys. zł. Bank Żywności chce te pieniądze pozyskać od darczyńców. Darowizny można wpłacać na konto banku: Bank Żywności w Pile nr konta: 02 1090 1320 0000 0000 3202 9822 dopisek: POLNA

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group