Rozmawiali o płodowym zespole alkoholowym

29.10.2023   Autor: Redakcja
---
Ogólnopolska Konferencja Naukowa “Zrozumieć FASD”. W Starej Łubiance spotkali się eksperci, lekarze i rodziny osób dotkniętych spektrum płodowego zespołu alkoholowego.  

Płodowy zespół alkoholowy to choroba, o której nie wiadomo zbyt wiele. Badania nad spektrum FAS rozpoczęły się stosunkowo niedawno. Płodowy zespół alkoholowy nie dotyczy tylko rodzin patologicznych.  
 
- Wystarczy spożycie czterech porcji alkoholu podczas jednej uroczystości rodzinnej – to cztery lampki wina – dwukrotnie w trakcie przebiegu całej ciąży, aby były już objawy szeroko rozumianego spektrum zaburzeń alkoholowych - mówi prof. dr hab. Robert Śmigiel z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
 
Co skutkuje u dziecka zmniejszoną masą ciała, upośledzeniem wzrostu czy zmniejszeniem obwodu głowy. Diagnostyka FAS nie należy do najłatwiejszych. To wspólny wysiłek wielu specjalistów - psychologów, logopedów i pediatrów.  
 
- FAS będzie ze mną do końca moich dni. I chyba to jest takie najtrudniejsze, bo można było tego uniknąć. Nie mam pretensji do swojej mamy biologicznej. Dziękuję jej za to, że mnie urodziła - mówi Katarzyna Liszcz, uczestniczka konferencji.
 
W Starej Łubiance działa Wielkopolskie Samorządowe Centrum Edukacji i Terapii. Rodzice, opiekunowie oraz dzieci dotknięte płodowym zespołem alkoholowym mogą znaleźć tam wsparcie i pomoc.  
 
- To też takie miejsce na mapie Wielkopolski, gdzie terapia i jak najlepsze praktyki mogą być stosowane bezpośrednio na tych, którzy najbardziej tego potrzebują. ​​​​Jednocześnie może to być takie dobre miejsce do tego, żeby uczyć innych jak to robić - tłumaczy Paulina Stochniałek, członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
 
Statystyki mówią, że 1 na 50 dzieci jest dotkniętych FAS. To nawet 5 proc. całej populacji.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group