Ratujmy telewizje lokalne. Debata w Senacie

05.07.2023   Autor: Jakub Sierakowski
1134---144
Ogląda je ponad 5 milionów widzów w całym kraju, a każdego dnia pokazują życie małych ojczyzn. I są w trudnej sytuacji finansowej. Lokalni nadawcy, w tym i nasza telewizja, utworzyli akcję “Ratujmy Telewizje Lokalne”. 
 
Lokalni nadawcy na rynku reklamowym od zawsze mieli trudniej. Konkurując na nim z dużymi, ogólnopolskimi stacjami, byli już na starcie w gorszej pozycji. Sytuację pogłębiła jeszcze bardziej pandemia, która mocno wpłynęła na rynek reklamowy. 

- Rynek reklamowy w Polsce rządzi się swoimi prawami. To duży rynek, dla dużych telewizji i dużych graczy. Mimo że telewizje lokalne spełniają ogromną misję społeczną, są wszędzie tam, gdzie lokalne społeczności tego potrzebują, to nie mogą korzystać z tortu reklamowego. Ich źródła przychodów są bardzo nikłe - tłumaczy Paweł Różycki, dyrektor programowy TV ASTA. 

A misja bardzo duża i ważna. Bo to właśnie mali nadawcy, w mniejszych miejscowościach są gwarancją pluralizmu i zdrowej demokracji. 

- Media publiczne powinny służyć tym, dla których działają i którzy je finansują. Jednym z postulatów demokracji deliberatywnej, angażującej, jest właśnie postulat istnienia małych, niezależnych mediów - tłumaczy prof. Dorota Piontek, medioznawczyni z UAM w Poznaniu. 


Co jest tym bardziej ważne, gdy spojrzy się na publiczne media. Dostają miliardy złotych z budżetu państwa, a sposób ich pracy oraz rzetelność wzbudza w społeczeństwie duże wątpliwości. Są także daleko od lokalnych wydarzeń. 

- Telewizja duża, telewizja publiczna, pojawia się wtedy, kiedy jest tragedia. Gdy dzieje się coś złego. A my na co dzień opowiadamy o tym, co jest dobre, ciekawe, budujące. Łączymy ludzi, a nie ich dzielimy - zapewnia Juliusz Marek, prezes stowarzyszenia Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne.

A żeby robić to dalej, potrzebne są zmiany. Dlatego w środę w Senacie odbędzie się pierwsza w historii publiczna debata o lokalnych telewizjach. Głównym postulatem jest nowelizacja ustawy o KRRIT i finansowanie mniejszych nadawców z budżetu państwa.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group