Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV zainaugurował w Pile minister Niedzielski

02.06.2023   Autor: Artur Maras
1578---184
Ruszają bezpłatne szczepienia przeciwko HPV. Ogólnopolską kampanię zainaugurował w Pile minister zdrowia Adam Niedzielski. Ze szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego skorzystać mogą 12- i 13-latki – zarówno dziewczynki jak i chłopcy.

– Jest to wspólna, mądra i odpowiedzialna decyzja. Szczepimy ponad 6 lat już we wszystkich programach lokalnych, nie tylko w gminie Piła, ale i w innych ościennych gminach. Nie mieliśmy do tej pory żadnego niepożądanego odczynu – podkreśla Damian Bogusławski, koordynator szczepień w przychodni "Medico".

Syn pana Damiana został zaszczepiony bezpłatnie w ramach ogólnopolskiej akcji szczepień przeciwko HPV. Rozpoczęła się ona dzisiaj w całym kraju. W Pile zainaugurował ją minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Wykonujemy krok w kierunku tych krajów, które oferują największe zabezpieczenie. Trzeba wskazać tutaj przykład Australii, która blisko od dekady taki program realizuje i ten spadek zachorowań na nowotwór szyjki macicy jest tam diametralny. Można powiedzieć, że te dorastające pokolenia są wolne od zachorowania na ten nowotwór. Pod tym względem dołączamy do najlepszych – przekonuje minister Adam Niedzielski.

Rocznie w Polsce z powodu raka szyjki macicy umiera przedwcześnie blisko 2 tysiące Polek. To najwyższy odsetek umieralności na ten typ nowotworu w Europie. Dobrowolny ogólnopolski program szczepień ma tę sytuację zmienić.

– To jest jedyna dostępna profilaktyka przeciwko chorobie nowotworowej. Zwalczając tego wirusa zapobiegamy przede wszystkim rozwojowi raka szyjki macicy. Aczkolwiek wirus brodawczaka ludzkiego wywołuje i inne nowotwory – tłumaczy lek. med. Adam Gronowski, pediatra.
W tym krtani, języka czy sutka i to nie tylko u kobiet, ale i u mężczyzn. Dlatego, jak przekonują lekarze, warto zaszczepić także chłopców.

– Takim pozytywnym echem jest to, że zainteresowanie tym, aby szczepić chłopców też jest duże. Chociażby dzisiaj pierwsza piątka zaszczepionych dzieci to było trzech chłopców i dwie dziewczynki – mówi Adam Gronowski.Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy. Szczepienia są wykonywane między innymi w Pile, Złotowie, Wałczu i Trzciance. A w całym naszym regionie punktów szczepień jest więcej. Ich szczegółowa lista dostępna jest na stronie gov.pl/hpv.

Rodzice mogą zapisać dzieci na szczepienie telefonicznie, korzystając z bezpłatnej linii pod numerem 989 lub w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Trzecim sposobem jest e-rejestracja poprzez Internetowej Konto Pacjenta. Za pośrednictwem IKP można także sprawdzić termin i miejsce szczepienia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group