Pełnia Robaczego Księżyca robaczy księżyc

06.03.2023   Autor: News4Media
1080---442
Mieliśmy już w tym roku wilczą i głodną, teraz przed nami robacza. We wtorek 7 marca będziemy mieli kolejną pełnię Księżyca.

Księżyc w pełnej okazałości możemy oglądać na nocnym niebie co 29,5 dnia. Bo tyle czasu potrzebuje Księżyc na pokonanie pełnej orbity wokół Ziemi. Wtedy właśnie jego ułożenie wobec niej i Słońca jest tak dogodne, że można zobaczyć całą tarczę „naszego” satelity. Chodzi o to, że Księżyc na krótko znajduje się idealnie naprzeciwko Słońca, którego promienie odbijają się od księżycowej tarczy.

Zapowiada ocieplenie i nadejście wiosny
Już jutro – we wtorek 7 marca – będziemy świadkami marcowej pełni. Powie ktoś: pełnia jak pełnia. Pamiętajmy jednak, że każda jest inna. Marcowa nosi nazwę Pełni Robaczego Księżyca. Ludzie nazwali ją tak, bo skojarzyli ze zbliżającą się wiosną. A właśnie początek marca ma być czasem, kiedy w naturze budzą się m.in. robaki, które pozostawiają swoje ślady na ziemi.

Inne nazwy, które różne kultury nadały pełni Księżyca w marcu, to Czysta Pełnia, Klonowa Pełnia, Pełnia Śmierci i Skrzypiąca Pełnia. Spotkamy się też z określeniem Pełni Wiosennej, bo zapowiada ona ocieplenie i nadejście wiosny. Pełnia będzie także widoczna dzień później, czyli w Dniu Kobiet. To okazja, żeby zabrać „swoja panią” na romantyczny spacer w świetle Księżyca. Jeśli oczywiście pogoda na to pozwoli.
Pełnie księżyca
Styczeń: Pełnia Wilczego Księżyca.
Luty: Pełnia Śnieżnego (Głodnego) Księżyca.
Marzec: Pełnia Robaczego Księżyca.
Kwiecień: Pełnia Różowego Księżyca.
Maj: Pełnia Kwiatowego Księżyca.
Czerwiec: Pełnia Truskawkowego Księżyca.
Lipiec: Pełnia Koźlego Księżyca.
Sierpień: Pełnia Księżyca Jesiotrów.
Wrzesień: Pełnia Księżyca Plonów.
Październik: Pełnia Księżyca Myśliwych.
Listopad: Pełnia Bobrzego Księżyca.
Grudzień: Pełnia Zimnego Księżyca.

fot. iStock 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group