Niebezpieczne przejścia dla pieszych

08.02.2023   Autor: Redakcja
843---442
Niebezpieczna sytuacja na przejściu dla pieszych w Czarnkowie. Na nagraniu udostępnionym przez policję widać jak kierowca omal nie potrąca kobiety na pasach.  
 
Przejścia dla pieszych to miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji. Na rondzie Jana Pawła II w Czarnkowie omal nie doszło do tragedii. Prawidłowo przechodzącą przez pasy kobietę o dosłownie o centymetry minął kierowca samochodu osobowego. Auto zatrzymał patrol policji, a całe zajście zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu.  
 
Według statystyk Komendy Głównej Policji, w 2022 roku w Polsce doszło do 1010 wypadków na pasach z udziałem pieszych. 60 osób zginęło, a prawie tysiąc zostało rannych. I to pomimo zmiany przepisów w tym zakresie.  


 
Wciąż jednak bardzo często kierowcy stosują dawne nawyki. Od 1 czerwca 2021 roku pieszy ma pierwszeństwo zanim wejdzie na jezdnię, jeżeli tylko zdradza chęć wejścia na przejście dla pieszych, czyli rozgląda się, kieruje się w stronę przejścia czy zwalnia. Ci ostatni też mają sporo na sumieniu. Pieszy również musi zachować ostrożność, a niejednokrotnie jest czymś zaabsorbowany - słuchaniem muzyki czy rozmową przez telefon.  
– Dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o bezpieczne pokonanie przejścia dla pieszych jest nawiązanie kontaktu z nadjeżdżającymi pojazdami. To, że piesi mają pierwszeństwo nie oznacza, że kierujący zawsze będą ich widzieć. Pamiętajmy o tym, kiedy chcemy przejść na drugą stronę ulicy - przypomina st. sierż. Wojciech Zeszot, rzecznik prasowy pilskiej policji. 

Z kolei przestrogą dla kierujących także wysokie mandaty. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach grozi kara 1500 złotych i 15 punktów karnych. Natomiast za ominięcie pojazdu, który zatrzymał się, aby przepuścić pieszego można dostać nawet 3 tysiące złotych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group