Remont secesyjnej altany w pilskim parku

06.12.2022   Autor: Artur Maras
---
Zabytkowa altana w Parku Miejskim w Pile odzyskuje dawny blask. Trwają prace konserwatorskie. Secesyjna altana będzie wyglądała tak jak na początku XX wieku. Miasto wyda na ten cel 200 tys. zł. 
 
- Wynika to z eksploatacji tego obiektu, dość już starego i zabytkowego. To naturalna kolej rzeczy, że po iluś latach takie prace musza zostać przeprowadzone, ale też wynik tego, że przed kilkoma laty nastąpiło pewne nieszczęście w naszym parku, bowiem duży konar sąsiadującego z tą altaną drzewa upadł na tamtejsze zadaszenie. Jeżeli badania wskażą, że kolorystyka odbiega od obecnej, jest wskazane, aby ja odtworzyć i takie malowanie będzie miało miejsce - mówi Piotr Ziółkowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Zieleni w Pile. 
 
Konserwatorzy wyremontowali już ceglany fundament altany. Teraz oczyszczają żeliwną konstrukcję ze starej farby. Przed jej ponownym pomalowaniem, odtworzą także brakujące ozdobne elementy ogrodzenia i na filarach. Prace nadzoruje konserwator zabytków. Na ich zakończenie firma, która wygrała przetarg, ma czas do końca roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group