Szkolili się w Pile i Dolaszewie. 50 żołnierzy złoży przysięgę

02.12.2022   Autor: Redakcja
602---38
Kilkunastokilometrowy marsz w pełnym oporządzeniu, zerwanie kontaktu ogniowego, ewakuacja rannego z pola walki, czy dostarczanie amunicji na czas – to tylko kilka zadań, z którymi musieli zmierzyć się rekruci 12 WBOT. W Dolaszewie właśnie zakończył się egzamin z pętli taktycznej. 

50 ochotników zdawało w czwartek najważniejszy egzamin rekruta – pętlę taktyczną. To podsumowanie umiejętności, jakie kandydaci na żołnierzy muszą nabyć podczas szesnastodniowego szkolenia podstawowego. Jest to przepustka do uroczystej przysięgi wojskowej.

Egzamin odbył się tym razem w oparciu o obiekty poligonowe w Pile i Dolaszewie. Za szkolenie odpowiadał 124 batalion lekkiej piechoty, który stacjonuje w Śremie i jest jednym z pododdziałów wielkopolskiej „Dwunastki”. Egzamin rozpoczął się o świcie alarmem. Dla żołnierzy był to sygnał do wymarszu w swoich sekcjach (po 12 żołnierzy).
- Oczywiście początki szkolenia nie należały do najłatwiejszych. Ochotnicy musieli nauczyć się podstaw rzemiosła wojskowego. Musieli sprostać wymagającym zadaniom. Dodam, że samo szkolenie podstawowe wiąże się z ogromnym wysiłkiem fizycznym i wytrwałością psychiczną. Pętla taktyczna sprawdza czego kandydaci nauczyli się podczas „szesnastki”- mówi por. Kacper Dudziuk ze 124. blp w Śremie.

Podczas egzaminu, instruktorzy sprawdzają rekrutów m.in. pod kątem umiejętności strzeleckich, reakcji na kontakt ogniowy, nawigacji w terenie czy ewakuacji rannego z pola walki.

Zwieńczeniem trudów szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w sobotę, 3. grudnia na Placu Wolności w Koninie. 

opr. ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska 
fot. 12 WBOT

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group