Masz stare żelazko, zastawę stołową, lub zdjęcia? Przynieś do muzeum

28.11.2022   Autor: Mateusz Manthai
996---

"Nie wyrzucaj - przynieś do muzeum” - z taką akcją ruszyli pracownicy Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. Ma to być zachęta do przynoszenia eksponatów do placówki i uchronienia ich przed zapomnieniem.  

Każdego roku, w okresie przedświątecznym w wielu polskich domach rozpoczynają się porządki. Na strychach można czasem znaleźć prawdziwe skarby. Stare żelazka czy przedwojenne pralki można teraz oddać do Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. Ma to uchronić cenne dla muzealników eksponaty od zniszczenia.  

 

Jak zapewniają pracownicy muzeum, rodzinne pamiątki znajdą tam bezpieczne miejsce. Być może niektóre z nich trafią na jedną z wystaw. Eksponaty można samemu dostarczyć do muzeum. Jeśli nie będzie to możliwe, wówczas po pamiątki przyjadą pracownicy placówki.  

– Zależy nam oczywiście na takich rzeczach, które są bezpośrednio związane z tymi terenami. Na przykład, jeżeli coś zostało znalezione w poniemieckim domu, zamieszkanym później przez Polaków. To są bardzo cenne pamiątki - mówi Marta Burakowska, asystent muzealny w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej. 

Muzealnicy liczą także na zdjęcia, stare dokumenty i przedmioty codziennego użytku. W trzcianeckim muzeum już można zobaczyć m.in. przedwojenną wannę, ozdoby choinkowe czy drewnianą pralkę. To są właśnie pierwsze “skarby” przyniesione przez mieszkańców.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group