Spółdzielnia informuje lokatorów o zakazie używania butli gazowych

10.11.2022   Autor: Mateusz Manthai
788---285
Zakaz używania butli gazowych w mieszkaniach. Kartka z takim ostrzeżeniem pojawiła się na drzwiach bloków na Zielonej Dolinie w Pile. Spółdzielnia nie komentuje ogłoszenia. 
  
Na drzwiach w blokach przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Pile pojawiło się ogłoszenie. Spółdzielnia mieszkaniowa informuje o zakazie używania butli gazowych w lokalach, gdzie jest gaz z sieci. Prezes spółdzielni zapewnia, że kartka ma charakter czysto informacyjny, jednak nie chciał się wypowiedzieć przed kamerą. Nie wiadomo też, dlaczego teraz spółdzielnia przypomina o takim zakazie.  


 
Jeżeli w budynku jest sieć gazu ziemnego, nie można używać butli propan-butan – reguluje to rozporządzenie ministra infrastruktury. 

– Gaz ziemny jest lżejszy od powietrza i zbiera się pod sufitem. Gaz płynny jest cięższy od powietrza i zbiera się gdzieś w kanalizacjach i zaniżeniach budynków - mówi Janusz Baron, kierownik sekcji konserwatorów Pilskiej SM. 
Gdy te opary połączą się ze sobą tworzą bardzo niebezpieczną mieszankę. Wystarczy iskra i nastąpi wybuch. Dlatego spółdzielnie mają obowiązek kontrolowania instalacji gazowych. Inspekcje przeprowadzane są raz do roku.  
 
- Jeżeli faktycznie dojdzie do tego, że wyczuwamy gaz. Obojętnie czy to jest gaz ziemny, czy propan-butan, powinniśmy odnaleźć źródło. Możemy też spróbować zakręcić zawór, wezwać straż pożarną, wezwać pogotowie gazowe. My przyjedziemy - zapewnia mł. bryg. Paweł Kamiński, rzecznik prasowy pilskich strażaków. 
 
Jeżeli natomiast nieszczelna jest butla, należy ją zakręcić, zamknąć wszystkie źródła ognia i przewietrzyć mieszkanie. W miarę możliwości można wynieść butlę na zewnątrz budynku i zabezpieczyć ją do przyjazdu odpowiednich służb.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group