Szpitale w Trzciance i Czarnkowie dostały pomoc finansową

13.10.2022   Autor: Redakcja
1013---331
11 milionów złotych dla szpitali w Wielkopolsce. W ramach mechanizmu restrukturyzacyjnego kilkaset tysięcy trafi także do dwóch placówek w Trzciance i Czarnkowie.  
 
Szpital w Trzciance dostał pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. To dopłata, która miała wystarczyć na podwyżki płac dla personelu.   
 
– Nasz szpital dostał środki, to jest około 76 tysięcy złotych miesięcznie. Okazuje się, że te środki nie pokrywają zapotrzebowania na wzrost wynagrodzeń - mówi Mirosław Szymajda, dyrektor Szpitala Powiatowego w Trzciance. 
 
Problemy szpitali wynikają z ustawy, która nakłada na nie obowiązek podniesienia wynagrodzeń dla pracowników. Zrekompensować ten wydatek miał NFZ. Fundusz zaczął wyżej wyceniać część procedur medycznych. 16 szpitalom i tak zabrakło pieniędzy. Nie osiągnęły wymaganych 16 proc. wzrostu dochodów.  

– My się nie spinaliśmy, nie osiągnęliśmy poziomu 16% wzrostu kontraktu. W naszym przypadku to była likwidacja oddziału ginekologiczno-położniczego dwa lata temu. W to miejsce nie zdążyliśmy niczego utworzyć i nie mieliśmy dodatkowego źródła przychodu - tłumaczy Bożena Sadowska, dyrektor szpitala w Czarnkowie. 
Dyrektorzy te dodatkowe pieniądze mogą wydać na najpilniejsze potrzeby. NFZ nie narzuca im na co konkretnie. Szpitale mają jednak 10 miesięcy, aby...  

– Poprawić swoje budżety poprzez ograniczenie kosztów, wprowadzenie jakichś rozwiązań i mechanizmów oszczędnościowych, a z drugiej strony przez wzrost przychodów - przypomina Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy poznańskiego oddziału NFZ. 

Jak zapewniają dyrektorzy obu tych szpitali, finanse placówek do końca roku są zabezpieczone. Nie wiadomo jednak jak sytuacja będzie wyglądała od stycznia. A sytuację będzie kształtować inflacja i wzrost cen energii.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group