Mniejsza dotacja dla Wałeckiego Centrum Kultury

12.09.2022   Autor: Redakcja
978---236
Wałeccy radni zmniejszyli dotację dla Wałeckiego Centrum Kultury. Zdaniem wnioskującej - Bogusławy Towalewskiej powodem obniżki jest nieracjonalna polityka finansowa dyrektora. Część radnych uważa, że jest to element konfliktu pomiędzy radną a Maciejem Łukaszewiczem. W efekcie jednostka kulturalna otrzyma niecałe 130 tys. zł mniej niż wnioskowała. 

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Wałcza, radni na wniosek burmistrza mieli głosować nad przyznaniem dotacji w wysokości 200 tys. zł na działalność Wałeckiego Centrum Kultury. Zdaniem władz miasta, takie zmiany w budżecie w ciągu roku są normalne. Jednak radna Bogusława Towalewska uznała, że ta kwota jest zbyt wysoka i zażądała o jej obniżenia do nieco ponad 74 000 zł. To tyle, ile wynosi strata placówki za pierwsze półrocze tego roku. Argumentem było m. in. zatrudnianie przez dyrektora zbyt dużej liczby nowych pracowników. 

- Nie można kadrowo rozszerzać WCK, kiedy nie ma zwyczajnie na to środków. Trzeba podjąć takie działania, aby te środki po prostu znaleźć. Nie można do bieżącej działalności ciągle dodawać z miejskiego budżetu - przekonuje Bogusława Towalewska, radna Rady Miasta Wałcz. 
Większość radnych przychyliła się do wniosku byłej burmistrz. Ci, którzy zagłosowali przeciw tłumaczą, że poprawka nie wynika z troski o miejski budżet, ale to efekt osobistych przekonań wobec Macieja Łukaszewicza. 

- Pani Bogusława Towalewska prowadzi taką osobistą wojnę z dyrektorem WCK i to jest problem, bo to jest też rys historyczny, kiedy zarzucała zwolnienie byłej dyrektorki, tylko że zapomniała, że ona też zwalniała dyrektorów - mówi Andrzej Ksepko, radny Rady Miasta Wałcz. 

Jakie będą skutki obniżenia dotacji na działalność Wałeckiego Centrum Kultury, czas pokaże. Póki co część z przekazanej dotacji ma być przeznaczona na wyjazd zespołu Chabry na Festiwal Artystów Seniorów w Międzyzdrojach. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group