Indiańskie oblicza Ameryki Północnej w Muzeum Okręgowym

11.09.2022   Autor: Magdalena Grzegorzewska
---

Indiańskie stroje, przedmioty codziennego użytku oraz fotografie. To zbiory wchodzące w skład wystawy, która od czwartku dostępna jest dla publiczności w pilskim Muzeum Okręgowym. Nosi tytuł: “Najdłuższy Marsz II... Indiańskie oblicza Ameryki Północnej”. 

- Tu jest okazja zobaczenia kawałka indiańskiej historii, naprawdę porządny kawałek indiańskiej kultury przede wszystkim. Jednak ten temat jest już niszowy, ale mimo wszystko wielu ludzi interesuje się dalej tymi kulturami indiańskimi. Zachęcam wszystkich, żeby przyszli i na własne oczy zobaczyli, jak może wyglądać wspaniale ta kultura - mówi dr Adam Piekarski, autor wystawy. 

Wystawa przedstawia kolekcję rękodzieła związanego z życiem rodzinnym i obyczajowością tubylczych Amerykanów. Zawiera m. in bron, instrumenty muzyczne i stroje. Autor wystawy i jednocześnie prezes Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian, część swoich zbiorów pozyskał podczas przedsięwzięcia o nazwie: najdłuższy marsz II, w którym tubylczy Amerykanie wraz z obywatelami innych krajów przemierzyli całe Stany Zjednoczone, na pamiątkę wydarzeń sprzed 30 lat. Wówczas Indianie przebyli pieszo 3600 mil do Waszyngtonu, w celu obrony swoich praw. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group