Plakatów, ulotek, listów czy zdjęć z czasów Solidarności poszukuje biblioteka w Pile

09.08.2022   Autor: Artur Maras
---36
Dokumenty zostaną zeskanowane i udostępnione w sieci. Dzięki temu w cyfrowej formie zachowane zostaną regionalne pamiątki z tego okresu. 
 
- Mamy ciekawe materiały od Łukasza Czarnego, który działał w zespole Ręce do Góry. Przyniósł nam ulotki, które zrywał z klatek schodowych. Ulotki, które odciągały młodzież od manifestacji, takie typowo propagandowe, pokazujące jakie to były czasy. Mamy też oczywiście różnego rodzaju gazetki solidarnościowe z tamtego okresu - mówi Joanna Wyrwa-Krzyżańska, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana w Pile. 
 
W tym m. in. gazetki dotyczące oświaty, polamowskie jednodniówki czy gazetki wydawane przez działaczy w ZNTK. Są także listy i materiały z tego okresu od internowanych.  
W domowych archiwach pilan, może być jednak tego znacznie więcej - na to liczy dyrektorka biblioteki. Stąd też jej prośba o pomoc w stworzeniu cyfrowej bazy. Każdy kto posiada plakaty, ulotki, spisane wspomnienia, listy czy dokumenty i fotografie związane z Solidarnością z lat 1980-1989, proszony jest kontakt z biblioteką. Dokumenty zostaną zeskanowane i sfotografowane. Oryginały wrócą do właścicieli, a w formie cyfrowej trafią do internetowego otwartego archiwum. 

Projekt Patriotyzm Jutra został dofinansowany ze środków budżetu państwa. „Solidarność regionu pilskiego. Zapomniani bohaterowie, wspomnienia, pamiątki”.  Program realizowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Dofinansowanie – 54 000 zł. Całkowita wartość – 76 000 zł.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group