Przesilenie zimowe w peruwiańskim Machu Picchu - VIDEO

05.08.2022   Autor: Agnieszka Kledzik
1139---111
Na skraju puszczy amazońskiej, pomiędzy wzgórzami, ukryte przez cztery stulecia przed ludzkim wzrokiem, leży jedno z najbardziej tajemniczych miast na świecie. XV-wieczne ruiny Machu Picchu w Peru. Zabieramy was na krótką podróż filmową właśnie tam. 

Zaledwie kilka dni po przesileniu zimowym, które przypada 21 czerwca, tuż po wschodzie słońca docieramy na miejsce, by przekonać się jak bardzo jest to magiczne miejsce i czas. To także czas na oddanie czci Matce Ziemi. 

Świetnie zachowane mury świątyń i domów – peruwiańska selwa ukryła przed hiszpańskimi konkwistadorami. Na szczęście. Oni traktowali świadectwo inkaskiej kultury... dynamitem. Kamienne idealnie dopasowane, docięte na styk, ułożone bez zaprawy. Jak tego dokonali? W XV wieku? Bez dostępu do zaawansowanej technologii. W dodatku wytrzymałe na trzęsienia ziemi? Do dziś jest nierozwiązaną zagadką. Naukowcy cytowani przez National Geographic twierdzą, że Machu Picchu zostało jedynie rozbudowane przez Inków, a istniało tam co najmniej od 6 tysięcy lat.  

Powrót do Cusco przez Świętą Dolinę Inków. Ollantaytambo, Chinchero i odwiedziny u seniory Marlen, która prowadzi stowarzyszenie, które kultywuje tradycyjne metody wyrobu tkanin z wełny alpaki. Dalej Moray, czyli laboratorium Inków. Później miasto Maras, gdzie jest ponad 4 tys. salin do dziś wykorzystywanych przez miejscową ludność. Dalej Pisac i wreszcie Cusco. W języku keczua oznacza pępek świata. To była stolica imperium Inków, z którą rozprawili się hiszpańscy najeźdźcy. Dziś miasto na wysokości niemal 3,4 tys. m n.p.m. zamieszkuje ponad 300 tysięcy ludzi.

Wodospady Wiktorii. Jeden z 7 naturalnych cudów świata - VIDEO

Tu docieramy na Święto Słońca. Initi Raymi obchodzone w Cusco 24 czerwca jest najważniejszym wydarzeniem w roku dla mieszkańców całego regionu. Mieszają się kościelne uroczystości z państwowymi oraz z plemiennymi. 

fot. Agnieszka Kledzik 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group