Polski Ład. Kto dostał, a kto nie?

06.06.2022   Autor: Redakcja
---946
Prawie 400 milionów złotych trafi do gmin i powiatów w regionie w ramach drugiego rozdania Polskiego Ładu. Sprawdziliśmy, które samorządy dostaną najwięcej pieniędzy, a które będą musiały zrezygnować z realizacji niektórych inwestycji.  
 Piła i powiat pilski ze środków Polskiego Ładu otrzymają łącznie blisko 50 milionów złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację dróg i budowę nowych obiektów publicznych. Powiat chodzieski może liczyć na jedną z najniższych kwot dofinansowania. Mimo złożenia 3 wniosków, wsparcie finansowe otrzymał tylko jeden – remont szpitala. 

Dostaliśmy. Nie będę mówił, że nie. Natomiast jestem głęboko zawiedziony, rozczarowany i mam dzisiaj kiepski dzień. W moim poczuciu nikt, kto mógł nam pomóc się nie postarał, żebyśmy dostali więcej, niż to podstawowe, obiecane zadanie - mówi Mirosław Juraszek, starosta chodzieski.
Zaledwie 4,5 miliona złotych otrzymało miasto Chodzież. Tutaj, podobnie jak w przypadku powiatu, dofinansowanie otrzymał tylko jeden projekt. Dlaczego tak mało? Poseł PiS Marcin Porzucek uważa, że propozycje miasta były przeszacowane.  
 – Jakie wnioski składa Chodzież? Składa obowiązkowy na 5 milionów i potem dwa wnioski po kilkadziesiąt milionów złotych. To tak jakby od razu burmistrz mógł powiedzieć “a proszę, nam tu nie dają" - tłumaczy Marcin Porzucek, poseł na Sejm RP, PiS.
Na słowa posła Porzucka zareagował zastępca burmistrza Chodzieży. Piotr Witkowski mówi wprost... 
 – Nieprawdą jest, co pan poseł mówi, że dwa kolejne wnioski były na kilkadziesiąt milionów. Drugi wniosek, również drogowy opiewał na kwotę niecałych 5 milionów 

Powiat czarnkowsko-trzcianecki wzbogaci się o kwotę 15 milionów złotych. To dotacja na remont drogi powiatowej na odcinku Młynkowo-Tarnówko. Modernizacji doczeka się także budynek Zespołu Szkół w Trzciance.  
 – Przez tych kilkadziesiąt lat w mojej karierze, w mojej pracy, z taką pomocą nastawioną i skierowaną do samorządów ja, stwierdzam kategorycznie, się nie spotkałem - twierdzi Feliks Łaszcz, starosta czarnkowsko-trzcianecki.
Do gmin powiatu trafią natomiast kolejne 73 miliony złotych na inwestycje. W Czarnkowie robotnicy odnowią Park Miejski, a w Trzciance wybudują halę sportową przy Szkole Podstawowej nr 3.
W powiecie złotowskim drogowcy wyremontują kilkadziesiąt kilometrów dróg. Najpoważniejszy remont, opiewający na kwotę blisko 6 milionów złotych czeka trasę z Werska do Zakrzewa. 
 
 – Mieszkańcy 20 lat czekali na remont tej drogi i w końcu się doczekali, żeby przez miejscowość Wersk w kierunku na Zakrzewo, I etap został wykonany, czyli ten najgorszy odcinek, który będzie wyremontowany - mówi Michał Falba, radny powiatu złotowskiego.
Ponadto za pieniądze z Polskiego Ładu w Lipce powstanie Centrum Usług Społecznych, a w gminie Jastrowie zrealizowany zostanie kolejny etap kanalizacji sanitarnej.

Dofinansowanie otrzymała także gmina Wałcz. Ponad 7 milionów złotych zostanie przeznaczone na budowę oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Chwiramie i modernizację dróg m.in. w Szwecji czy Dobinie. 
 
Cieszymy się, bo w miejscowościach będą ładne drogi, poprawiona estetyka. To się należy mieszkańcom, także aplikujemy - tłumaczy Jan Matuszewski, wójt gminy Wałcz.
Samorządowcy podkreślają, że dzięki środkom z rządowego programu mogą zrealizować inwestycje, na które do tej pory nie było ich stać. Projekty wykonają lokalne firmy, co pozwoli rozwinąć rynek pracy w regionie.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group