Pożyczka pozabankowa online – czym się różni od klasycznego kredytu w bankach?

02.06.2022   Autor: Artykuł sponsorowany
1484---44
Wielu z nas bardzo często używa zamiennie określeń pożyczka i kredyt. Chociaż można to uznać za pewien skrót myślowy, wprowadza on w błąd, gdyż w rzeczywistości są to dwa inne produkty finansowe. Oczywiście i w pierwszym i w drugim wypadku mamy do czynienia z pewnym zobowiązaniem, jednak cała procedura, dzięki której możemy uzyskać środki pieniężne, wygląda zupełnie inaczej. Czym więc różni się kredyt od pożyczki i które wyjście jest lepsze? Za chwilę odpowiemy na to pytanie, więc zapraszamy do czytania!
Kredyt a pożyczka – jakie instytucje ich udzielają?
Podstawową różnicą pomiędzy kredytem a pożyczką jest podmiot, jaki może ich udzielić. W przypadku kredytu mamy znacznie więcej regulacji prawnych. Przede wszystkim, zgodnie z przepisami prawa bankowego, jedynym podmiotem upoważnionym do przyznania kredytu, takiego jak kredyt hipoteczny, dostępny pod tym linkiem: https://pozyczkaportal.pl/kredyt/kredyt-hipoteczny-santander-bank-polska/, może być bank. W przypadku pożyczek pozabankowych, jak wskazuje sama ich nazwa, nie mamy takich ograniczeń.

Co to zmienia w praktyce? Proces uzyskania kredytu może być dosyć skomplikowany i długotrwały. Przede wszystkim będziemy musieli wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, w której skład wchodzą takie rzeczy jak historia naszych wcześniejszych zobowiązań, nasze zarobki, status cywilny, czy nawet wiek. Przykładowo banki nie są zbyt chętne do udzielania pożyczek na wysokie kwoty osobom młodszym, gdyż boją się o swój kapitał. Jeśli chodzi o pożyczki pozabankowe, nie spotkamy się z takimi wymaganiami, kiedy będziemy chcieli z nich skorzystać. Ten rodzaj pożyczek może zostać udzielony nawet tym osobom, które nie posiadają na dany moment zatrudnienia, lub utrzymują się z zasiłku.
Co wybrać – klasyczny kredyt, czy może pożyczka pozabankowa?
 
Na pytanie, czy wybrać kredyt, czy może pożyczkę pozabankową, niestety nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, które musimy wziąć pod uwagę.

Przede wszystkim, kredyt przeważnie może opiewać na wyższą kwotę. Wynika to oczywiście z faktu lepszej weryfikacji naszej sytuacji i dochodów, dzięki którym bank może mieć większą pewność co do tego, jak poradzimy sobie ze spłatą naszych należności. Jest to jednak miecz obosieczny – lepsza weryfikacja naszego wniosku sprawia, że często możemy nie dostać zgody na otrzymanie kredytu. Ten fakt nie oznacza, że duże pożyczki pozabankowe bez zdolności kredytowej są niemożliwe do uzyskania. Jak najbardziej istnieją podmioty, które będą skłonne ich udzielić, jednak w dużej mierze zależy to od ich indywidualnej oferty.

Kolejną istotną kwestią jest czas, w którego przeciągu możemy otrzymać środki finansowe od banku, lub innej instytucji finansowej. W przypadku kredytu, jak nietrudno się domyślić, ten czas będzie dłuższy, co w niektórych sytuacjach może mieć ogromne znaczenie, gdyż przykładowo koszt prowadzenia firmy jest stały i nieunikniony, więc nawet niewielki brak płynności może na nią wpłynąć fatalnie. Bank będzie musiał dobrze zweryfikować wszystkie ważne dla siebie kwestie, takie jak nasze dochody, czy formę zatrudnienia. Pożyczki pozabankowe możemy otrzymać praktycznie od razu, co czyni z nich świetne wyjście w tych sytuacjach, kiedy potrzebujemy szybkiej gotówki do ręki.

fot. freepik.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group