Szczepienia medyków. Nikt nic nie wie, ale kary mają sypać

16.02.2022   Autor: News4Media
1014---203
Od 1 marca pracować powinni wyłącznie medycy, którzy się zaszczepili przeciwko COVID-19. Taki sam wymóg stawiany jest studentom uczelni medycznych. Tyle że nie ma żadnych przepisów nakazujących przyjęcie preparatu ochronnego.

- Dla bezpieczeństwa medyków i pacjentów wprowadzamy obowiązkowe szczepienia dla zawodów medycznych. Do 1 marca szczepionkę przeciw COVID-19 muszą przyjąć osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych. To właśnie te osoby mają bezpośredni kontakt z chorymi na koronawirusa - przypomina Ministerstwo Zdrowia w swoim rozporządzeniu.

Problem w tym, że za tym dokumentem nie idą kolejne, które tłumaczyłyby, co dyrektor szpitala ma zrobić z pracownikiem, który szczepionki nie chce przyjąć. Ukarać go, zwolnić z pracy? Kolejne placówki ogłaszają, że wymagają szczepień, ale jednocześnie zapewniają, że zwolnień nie będzie.

- Na dzisiaj jeszcze nie zastanawialiśmy się nad tym, co zrobimy. Na pewno nie będziemy zwalniać pracowników medycznych, bo ich po prostu nie ma na rynku - komentuje dla serwisu polskatimes.pl Konrad Maćkowiak, szef Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Poznaniu.
Inni też są w kropce, ale we wtorek Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ, ponownie przypomniał, że: „Do 1 marca każdy medyk musi się zaszczepić dwoma dawkami. W przeciwnym razie będzie kara finansowa. Takie osoby nie powinny być też dopuszczone do opieki nad pacjentami”. Tyle że prawnych rozwiązań jeszcze nie ma.

Tymczasem serwis RMF FM podaje, że – według nieoficjalnych danych – odsetek zaszczepionych pracowników ochrony zdrowia jest wysoki. Dane mają pochodzić z samorządów zawodów medycznych. Wskazują, że zaszczepiło się 92 proc. lekarzy i 83 proc. pielęgniarek.

- Prawie 90 proc. dentystów i diagnostów laboratoryjnych przyjęło już szczepionkę. W przypadku fizjoterapeutów liczba ta jest zdecydowanie mniejsza, bo wynosi niecałe 75 proc. - dodaje serwis.

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group