Poewangelicja kaplica po kosztownej renowacji - VIDEO

04.02.2022   Autor: Jakub Sierakowski
892---146
Ponad 100–letni zabytek wrócił do życia. W Złotowie oficjalnie otwarto kaplicę poewangelicką. Jej remont pochłonął niemal milion złotych. 
 
Stara kaplica ewangelicka przez lata była w opłakanym stanie. W 2019 roku miasto podjęło decyzję o jej remoncie. Ostatecznie prace rozpoczęły się w ubiegłym roku i trwały 9 miesięcy. Budynek jest objęty ochroną konserwatora zabytków, więc renowacja nie była łatwa. A w jej trakcie dokonano znaczących odkryć. 

- Największym, spektakularnym działaniem przy tym obiekcie było odkrycie polichromii, które znajdowały się pod tynkami. Już przed pracami remontowany widzieliśmy, że na pewno tych ścian nie można otynkować, bo spod nich wychodzą ślady polichromii - mówi Iwona Żerebiło, konserwator zabytków w Pile. 

Oprócz chęci uratowania zabytku, był jeszcze jeden cel tej renowacji. Kaplica poewangelicka ma stać się ważnym punktem kulturalnych wydarzeń w Złotowie. 

- Nie mamy wielu zabytków, dlatego postanowiłem, że zrobimy wszystko, aby go ocalić. Ta kaplica będzie dzisiaj tętniła życiem. Będzie służyła organizacjom pozarządowym, paramilitarnym, kulturalnym. Będą tu koncerty, wystawy, seminaria i warsztaty - zapewnia Adam Pulit, burmistrz Złotowa. 

Kaplicą i tym, co się tam będzie działo, zarządza teraz Muzeum Ziemi Złotowskiej. Gruntowna renowacja zabytku pochłonęła ponad 900 tysięcy złotych - ponad 800 tysięcy stanowiło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 
 
 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group