Kto naprawi dach? Konstrukcja zagraża mieszkańcom

12.01.2022   Autor: Mateusz Manthai
1227---571
Popękane ściany, dziurawy dach i zacieki na ścianach. Tak wyglądają dwa mieszkania w budynku dawnej szkoły w Kruszkach koło Łobżenicy. Mieszkańcy od lat walczą z burmistrzem o kosztowny remont. Jednak sprawa nie jest tak oczywista.  
 
- Jak ta bela pęknie, to poleci cała ta ściana - mówi Mariusz Łęga, mieszkaniec budynku. 

Mieszkanie Mariusza Łęgi i Bożeny Borycy jest w opłakanym stanie. Gdy na dworze pada deszcz - do środka strumieniem leje się woda. Wilgoć spowodowała, że na ścianach pojawił się grzyb. Także konstrukcja dachu z ledwością się trzyma.  

- Może jak dom się zawali, wtedy może będzie coś robione, a to jest, nie wiem, czy kilka dni, kilka miesięcy jak tu będzie katastrofa budowlana. I wtedy mogą się oczy otworzyć - dodaje Mariusz Łęga. Batalia o remont dachu trwa od niemal 6 lat. Jednak problem zaczął się jeszcze wcześniej. Dawna szkoła została przerobiona kilkanaście lat temu na świetlicę wiejską oraz dwa mieszkania. Zostały one wykupione na własność. I tu zaczyna się problem. Gmina nie może dopłacać do remontu tych dwóch prywatnych mieszkań.  
 
– To byłoby przekroczenie uprawnień, to byłoby nieracjonalne z punktu widzenia finansowego - nadużycie. Nie możemy finansować w całości, chociaż marzy mi się zrobienie tego dachu w całości, bo nie lubię prowizorek - zapewnia Piotr Łosoś, burmistrz Łobżenicy. 
Gmina może dołożyć do naprawy wspólnego dachu jedynie 44 proc. kosztów, bo jest jedynie właścicielem świetlicy wiejskiej na parterze. Za resztę musieliby zapłacić lokatorzy.  
 
– Burmistrz nam oświadczył, że ma zamiar robić cały dach nowy i przedstawił ekspertyzę na 167 tysięcy złotych, z możliwością wzrośnięcia do 30 proc. więcej - tłumaczy Bożena Boryca, mieszkanka budynku. 

Obu rodzin jednak na to nie stać. Burmistrz zaproponował więc kompromisowe rozwiązanie: doraźną naprawę dachu za 60 tys. zł. Każda z rodzin musiałaby więc dołożyć po ponad 13 tys. złotych. Czy przyjmą te warunki? Okaże się w najbliższych tygodniach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group