Wysoki wzrost cen prądu i gazu

09.01.2022   Autor: Artur Maras
---
Samorządy i przedsiębiorcy liczą straty spowodowane wysokimi podwyżkami cen gazu i energii. Tak drastyczny skok odbije się na wszystkich i wszystkim - ostrzegają.  
 
Ceny gazu czy prądu mogą wprowadzać w osłupienie. Przedsiębiorcy pokazują to na przykładzie swoich rachunków.  
 
- W marcu płaciliśmy za gaz 35 tys. zł miesięcznie. Obecnie grudniowy rachunek przy takim samym zużyciu gaz to 135 tys. Zł. Nie wiem jak to daleko zagalopuje - zastanawia się Roman Pietruszka, prezes Chodzieskiego Klubu Gospodarczego. 
 
I skąd brać na to pieniądze. Z niepokojem w przyszłość, patrzą także samorządy. Prezydent Piły jako przykład podaje koszty energii zużywanej w miejskich instytucjach czy szkołach.  
 
- Pieniądze, które były przeznaczone i powinny wystarczyć na cały rok na prąd będą zużyte przy tych cenach w pierwszym kwartale, więc nie pytajcie państwo jak będzie wyglądała przyszłość, bo na razie wydaje się, że nikt nie potrafi na to odpowiedzieć - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.
Jedno jest pewne. Tak wysokie koszty odbiją się na cenach wszystkiego i to nie tylko na sklepowych półkach. 
 
- Będziemy musieli tych mieszkańców również obarczać większymi kosztami funkcjonowania komunikacji miejskiej, kultury, sportu. To nieuchronne - twierdzi Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży. 
 
Opozycja apeluje do rządu o szybkie działania. 
- Musi słuchać obywateli! A obywatele nie zgadzają się na podwyżki 1000%! Panie premierze proszę odpowiedzieć zmianą przepisów i norm tak aby ludzie nie byli gnębieni w nowym roku - apeluje Adam Szejnfeld, senator RP, PO.
 
Opozycja proponuje też rozwiązanie.  
 
- Zaproponowaliśmy jednolitą taryfę dla wszystkich gospodarstw domowych w budynkach wielomieszkaniowych czy jednorodzinnych. Tak samo będziemy proponowali jednakowe taryfy dla obiektów użyteczności publicznej czy przedsiębiorstw - mówi Maria Janyska, posłanka na sejm RP, PO. 
 
PiS przekonuje, że rząd dostrzega ten problem, który ma wymiar globalny. 
 
- To co jest zadaniem na najbliższe tygodnie to tak jak to udało się zrobić w przypadku cen paliw, tak i w kwestii energii i gazu musimy obniżać VAT i akcyzę, tak aby polskie rodziny w jak najniższym stopniu odczuwały te podwyżki - tłumaczy Marcin Porzucek, poseł na sejm RP, PiS.
We wtorek w życie weszła także ustawa o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu m. ni. części kosztów energii. Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin zapowiedział także ustawowe rozwiązania dla wspólnot mieszkaniowych. Propozycji podobnych rozwiązań dla samorządów czy przedsiębiorców, póki co nie ma.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group