Grzybiarz znalazł niewybuchy z czasów II Wojny Światowej

21.10.2021   Autor: Redakcja
930---335
10 razy w ciągu trzech miesięcy złotowscy policjanci zabezpieczali niewybuchy z okresu II Wojny Światowej. Część była znaleziona przez grzybiarzy, a część podczas prac drogowych. 
 
Pod koniec wakacji na terenie gminy Krajenka właściciel jednej z posesji powiadomił o odnalezieniu niewybuchu. 

- Na miejsce skierowany został funkcjonariusz przeszkolony w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego, który sprawdził czy znalezisko jest rzeczywiście niewybuchem, ocenił jego stan oraz określił czy jest konieczna ewakuacja okolicznych mieszkańców. W tym przypadku okazało się, że był to pocisk artyleryjski, który nie stanowił już zagrożenia dla okolicznych mieszkańców - relacjonuje mł.asp. Damian Pachuc, rzecznik prasowy złotowskiej policji. 

Na początku października na terenie gminy Okonek mężczyzna spacerujący po lesie natrafił na niewybuchy. Tym razem były to granaty z czasów wojny:
- niemiecki nasadkowy granat przeciwpiechotny od garłacza do karabinu Mauser 98k
- radziecki granat zaczepny RG 42 z 1942 roku z zachowaną dźwignią spustową
- czechosłowacki granat zaczepny RG 34 z 1934 roku
- Znalezisko zostało zabezpieczone przez pirotechnika przed dostępem osób postronnych. W takich sytuacjach Policja każdorazowo, o odnalezieniu niewybuchu powiadamia saperów z jednostki wojskowej w Złocieńcu, którzy niezwłocznie odbierają zabezpieczone znaleziska - przypomina rzecznik. 
 
Policja przypomina, że tego rodzaju znaleziska pomimo upływu lat są bardzo niebezpieczne. Nie wolno ich odkopywać, przenosić, a tym bardziej rozbrajać. W przypadku odnalezienia niewybuchu należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką policji.

fot. KPP Złotów 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group