Rekordowe ceny mieszkań w Pile, ale wciąż taniej niż w wielkich miastach

23.09.2021   Autor: Reklama
2107---702
Ceny nieruchomości biją rekordy w całej Polsce, również w Pile. Z roku na roku za przeciętną pensją można kupić coraz mniej metrów kwadratowych powierzchni, co bynajmniej nie napawa optymizmem. Skala podwyżek nie jest jednak jednakowa w skali całego kraju – najgorzej pod tym względem jest w największych miastach, podczas gdy w Pile obowiązują znacznie niższe stawki.

Z czego wynikają rekordowe ceny mieszkań w Polsce

W Polsce od lat brakuje mieszkań. Deficyt sięgający kilku milionów lokali przekłada się na ich wąską dostępność, co z kolei skutkuje wysokimi cenami, które są utrzymywane również poprzez czynniki kulturowe i gospodarcze. Mianowicie Polacy po prostu są przywiązani do własności, a poza tym możliwości wynajmu pozostają dość niepewne i w praktyce niedostępne dla rodziców z kilkorgiem dzieci. Ponieważ system bezpiecznego wynajmu mieszkań komunalnych taki jak w wielu krajach na Zachodzie w Polsce nie istnieje, osobom, które chcą się ustatkować, nie pozostaje nic innego jak zaciągnięcie kredytu hipotecznego i kupno mieszkania na własność.

Kolejnym aspektem, który powoduje, że mamy obecnie do czynienia z rekordowymi cenami nieruchomości, są tak samo rekordowo, z tym że niskie stopy procentowe. Nigdy przedtem w historii nie przyjmowały one wartości bliskich 0, a właśnie teraz tak się dzieje. Wpływa to z jednej strony na obniżkę kosztów, a co za tym idzie, większą dostępność kredytów hipotecznych (jak również gotówkowych, które można porównać w serwisie sowafinansowa.pl), a z drugiej na nieopłacalność lokat i kont oszczędnościowych. W związku z tym wiele osób traktuje nieruchomości jako sposób na ochronę kapitału przed spadkiem jego wartości z powodu inflacji, która swoją drogą również jest rekordowa, a to napędza ceny.

Co więcej, niewiele wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości ceny spadły. Trudno oczekiwać, że w krótkim czasie zostanie zbudowanych kilka milionów brakujących mieszkań, a w Polsce zacznie obowiązywać rozbudowany i dostępny dla wielu osób system wynajmu lokali komunalnych, w których można mieszkać cały czas bez ryzyka wypowiedzenia umowy pod warunkiem terminowego opłacania czynszu. Jedynie podwyżka stóp procentowych mogłaby – choć i to nie jest pewne – nieco ostudzić rynek mieszkaniowy. W takim przypadku droższe stałyby się również kredyty i pożyczki – poza tymi udzielanymi bez oprocentowania, o których przeczytasz na stronie https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczka-bez-odsetek/.
Ceny nieruchomości w Pile i innych miastach
Podwyżki cen nieruchomości dotyczą całej Polski, ale nie wszędzie są notowane w takim samym zakresie. Jak nietrudno się domyślać, stawki w największym stopniu rosną w dużych miastach – pięciocyfrowa kwota za 1 m2 mieszkania nie jest już niczym dziwnym w Warszawie. Jeszcze do niedawna takie oferty trudno było spotkać w Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu, tymczasem obecnie są czymś normalnym także w tych miastach. Ok. 9 tys. zł za 1 m2 trzeba zaś wyłożyć w Poznaniu, a ok. 8 tys. zł w Katowicach, Szczecinie i Łodzi. Jak na tym tle wypadają ceny obowiązujące w Pile?
Porównując stawki 1 m2 w Pile z powyżej wymienionymi miastami, można stwierdzić, że to bardzo tanie pod tym względem miasto. Powód jest prosty: cena 2 razy niższa niż w Warszawie, ponieważ 1 m2 w Pile kosztuje „zaledwie” ok. 5-6 tys. zł. Oczywiście konkretne ceny różnią się w zależności od lokalizacji i standardu mieszkania, jednak generalnie są to wartości zdecydowanie niższe niż w największych polskich miastach. Mimo to Piła wciąż się wyludnia, a młodzi ludzie przeprowadzają się do Poznania, Wrocławia czy Warszawy. Wolą bowiem płacić więcej za mieszkanie, zyskując perspektywę lepszej pracy i bardziej perspektywicznej przyszłości.


fot. pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group