Pilska siódemka zyska nowy blask

25.07.2021   Autor: Michalina Pieczyńska-Chamczyk
1098---410
Uczniów, rodziców i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile czeka niebawem niespodzianka i spore wyzwanie organizacyjne – przyjdzie im funkcjonować w remontowej i budowlanej rzeczywistości. Zabytkowy budynek szkoły czeka prawdziwa rewolucja. 
 
Królewskie Katolickie Seminarium Nauczycielskie - taką nazwę nosiła mieszcząca się w tym budynku przed pierwszą wojną światową niemiecka szkoła. Od 1957 roku liczący 117 lat budynek jest siedzibą Szkoły Podstawowej nr 7. Już niedługo doczeka się wizualnego powrotu do lat świetności. Blask i oryginalny wygląd odzyska jego elewacja. Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 5 mln zł, źródłem finansowania są środki z programu Jessica 2. Urząd Miasta na razie szuka wykonawcy. To jednak nie koniec. Równolegle mają się rozpocząć prace przygotowujące budowę szkolnej hali sportowej.  Zabytkowy charakter budynku stanowi nie lada wyzwanie.  – To nie będzie taki sam styl, ale dla zachowania łączności estetycznej zastosowana zostanie elewacja ze szkła, w której budynek będzie się odbijał, czyli nijako będzie wrażenie dla oka, że to jest ten sam budynek w tym samym stylu - mówi Jolanta Sobieszczyk, dyrektor wydziału rozwoju i funduszy europejskich UM w Pile.  
Zmianie ulegnie również otoczenie szkoły, boisko i tak zwana mała architektura. Wyburzony zostanie też nieużywany już budynek stojący na boisku. Dla władz miasta ważne są także zmiany związane z pozyskiwaniem energii – mowa o oświetleniu szkolnej auli, ale także o nowym obiekcie. 
 
W zakresie wszystkich elementów związanych z ogrzewaniem, rekuperacją, odzyskiem ciepła, wykorzystaniem ciepła z łazienek, z pryszniców, wykorzystaniem źródeł własnych na podgrzewanie wody - tłumaczy Piotr Głowski, prezydent Piły. 

Ta inwestycja to już koszt około 15 mln zł. Dopełnieniem wizerunku szkoły będzie rewitalizacja skweru wokół obelisku jeńców obozu Albatros oraz ustawienie tam tablic informujących o wydarzeniach, które miały tam miejsce w 1939 roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group