Operacja zaćmy – ile kosztuje?

19.07.2021   Autor: Reklama
---

Zaćma (inaczej katarakta) jest bardzo poważnym schorzeniem wzroku, które można leczyć wyłącznie operacyjnie. Co istotne, leczenie tej choroby refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak za dopłatą możliwe jest przeprowadzenie bardziej zaawansowanych operacji. Z jakimi kosztami należy liczyć się w takiej sytuacji?

Zaćma – czym jest?

Zaćma jest chorobą oczu, której przebieg prowadzi do zmętnienia soczewki oka. Soczewka dotknięta zaćmą przestaje przepuszczać promienie słoneczne, co ostatecznie może prowadzić nawet do ślepy. Jest to ponadto choroba degeneracyjna, która stopniowo się pogłębia. Jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest operacyjne usunięcie soczewki oka i wszczepienie nowej.

Na zaćmę może zachorować każdy. Katarakta na ogół dotyka osoby starsze, choć jej pierwsze objawy mogą wystąpić już po 50 roku życia (tzw. zaćma starcza). Przypadłość ta, z racji innych schorzeń, może jednak wystąpić już wcześniej, nawet u osób młodych.

Leczenie zaćmy – czy operacja to jedyna metoda?

Niestety na obecną chwilę niemożliwe jest wyleczenie zaćmy w inny sposób, niż w wyniku operacji wszczepienia soczewki do oka. Postępowi choroby można wprawdzie przeciwdziałać i stosować leczenie kroplami do oczu, ale nie gwarantują one zatrzymania choroby (choć mogą spowolnić jej postęp).

Mimo tego, że operacja zaćmy wydaje się skomplikowana, obecnie trwa krótko (ok. 20 minut), pozwala pacjentowi na odzyskanie poprawnego widzenia i nie wymaga długiego powrotu do zdrowia. Już dzień po przeprowadzonym zabiegu pacjent jest wypisywany ze szpitala i może wykonywać wiele podstawowych czynności życiowych. Niezbyt uciążliwa rekonwalescencja trwa ok. 4 tygodni.

Operacja na NFZ – co otrzymujemy?

Operacja zaćmy jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeżeli pacjent zdecyduje się na dokonanie zabiegu w oparciu o refundację, poniesie tylko minimalne koszty związane z przeprowadzeniem leczenia. Należy jednak mieć świadomość, że refundacja z NFZ nie obejmuje wszczepienia bardziej zaawansowanych soczewek: za te pacjent musi już dopłacić.

W ramach refundacji z NFZ pacjent może liczyć jedynie na jednoogniskowe soczewki sferyczne, które nie gwarantują pełnej ostrości widzenia, utrudniają także widzenie z bliży lub dali. Jednakże w przypadku dopłaty możliwy jest wybór bardziej zaawansowanych soczewek, które zdecydowanie poprawią przyszły komfort życia.

Soczewki za dopłatą – co zyskujemy?

Decydując się na dopłatę, soczewki sferyczne można zastąpić soczewkami asferycznymi, zapewniającymi zdecydowanie większą ostrość widzenia. Wszczepić można również soczewki toryczne, przeznaczone dla osób ze stwierdzonym astygmatyzmem.

Ponadto, soczewki jednoogniskowe można zastąpić soczewkami wieloogniskowymi, które umożliwiają poprawne widzenie z bliży oraz z dali (efekt akomodacji oka). Soczewki jeszcze wyższej jakości mogą też posiadać filtr światła niebieskiego, szkodliwego dla siatkówki oka. W zależności od jakości soczewki, dopłata do operacji może zaczynać się już od ok. 300 zł aż do ok. 8000 złotych.

Operacja zaćmy – możliwy kredyt

Narząd zmysłu wzroku jest najważniejszym ludzkim zmysłem i powinien być szczególnie ceniony. Zaćma może doprowadzić nawet do ślepoty, dlatego nie powinno się lekceważyć jakichkolwiek jej objawów. Z kolei w przypadku konieczności przejścia operacji warto zapłacić za jak najlepsze soczewki, by móc w pełni komfortowo funkcjonować po powrocie do zdrowia.

W przypadku braku gotówki na wszczepienie bardziej zaawansowanych soczewek, możliwe jest zaciągniecie pożyczki na ten cel. Viasms.pl może pomóc w odnalezieniu jak najbardziej opłacalnej oferty kredytowej, która pozwoli na odzyskanie doskonałego wzroku i umożliwi powrót do pełnej sprawności.

Zaćma – niebezpieczna choroba oczu

Katarakta jest bardzo poważną chorobą wzroku, która może doprowadzić do ślepoty. Jej wyleczenie możliwe jest wyłącznie w drodze operacji, jednak refundowany przez NFZ zabieg oferuje jedynie wszczepienie podstawowych soczewek. Warto więc nawet zaciągnąć pożyczkę, by postawić na soczewki bardziej zaawansowane, gwarantujące powrót do pełnej sprawności.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group