Szkolenie rekrutów z batalionu w Dolaszewie pod Piłą

19.05.2021   Autor: Redakcja
1100---292
W koszarach w Skwierzynie szkolą się m.in. terytorialsi z Dolaszewa pod Piłą. W sumie ponad 70 rekrutów przez 16 dni zdobywa doświadczenie wojskowe na poziomie podstawowym. 

Po przeszkoleniu rekruci staną się częścią brygady liczącej 2 tysiące żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W intensywnym treningu wojskowym bierze udział 18 kobiet i 64 mężczyzn. Wcześniej musieli dać sprawdzian z wychowania fizycznego. Na służbę wojskową zdecydowali się m.in. uczniowie, kierowcy, kucharz, elektromechanik i stolarz. 

- Oprócz tego, każdy z nich musi nauczyć się m.in. bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią. Instruktorzy będą także uczyć przyszłych terytorialsów podstaw topografii, pierwszej pomocy przedmedycznej na polu walki oraz taktyki. O poranku z kolei czeka ich poranny rozruch fizyczny. Osoby, które wytrwają do końca, uzyskają nowe umiejętności i wkrótce zostaną żołnierzami - mówi ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska z 12 WBOT.

Na koniec szkolenia, instruktorzy przeprowadzą sprawdzian „pętli taktycznej”, który łączy w sobie wszystkie elementy dotychczasowego szkolenia. Najbardziej zdeterminowani rekruci, którzy przejdą pomyślnie przez „pętlę”, złożą uroczystą przysięgę 29. maja , na terenie koszar w Skwierzynie.
- Pełne wyszkolenie żołnierza OT trwa trzy lata. Szkolenie przygotowawcze, to dopiero wstęp do dalszego rozwoju terytorialsa. W kolejnych miesiącach, żołnierze będą powoływani dwa dni w miesiącu, a raz w roku uczestniczyć będą w dwutygodniowym zintegrowanym ćwiczeniu poligonowym - dodaje ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska. 

W szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 2 tysiące żołnierzy. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie, nowo sformowany 122 blp w Dolaszewie oraz 151 blp w Skwierzynie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

foto: 12WBOT

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group