Asta Video Fest

Prywatni właściciele lasów mogą wyłączyć swoje ziemie z terenów łownych

04.12.2020   Autor: Jakub Sierakowski
1203---311
Wielkopolska dzieli się teraz na obwody łowieckie. To szansa dla prywatnych właścicieli lasów, którzy mogą wyłączyć swoje ziemie z terenów łownych. Czasu jest mało, bo można to zrobić jeszcze przez nieco ponad tydzień.

Przypomnijmy: obecnie myśliwi mogą organizować polowania na obszarach obejmujących teren prywatny. Nie potrzebują na to zgody właściciela. W tej sprawie na alarm biły organizacje prozwierzęce. Według nich, myśliwi byli w ostatnich latach faworyzowani.

- Kiedy myśliwi bez pytania o zgodę właściciela ziemi, mogą wejść i wykonywać polowanie, mogą wjeżdżać na naszą ziemię, rozjeżdżać ją samochodami terenowymi, mogą wysypywać karmę do nęcenia zwierząt, budować ambony - to wszystko było do tej pory postawione na głowie, co zresztą przyznał Trybunał Konstytucyjny - mówi Tomasz Zdrojewski, koalicja „Niech żyją!”.

Który w 2014 roku orzekł o niezgodności tego rozwiązania z konstytucją. Znowelizowane zgodnie z wyrokiem, prawo łowieckie dopuszcza prywatnym właścicielom możliwość zakazania polowania na ich terenie.

- Z punktu widzenia myśliwych nie ma to bardzo istotnego znaczenia. Rzeczywiście, jest to problem organizacyjny, bo będziemy musieli nauczyć się, że na tym fragmencie, na tym polu, nie możemy wykonywać polowania. Ale z drugiej strony nie spodziewam się też wielkich wyłączeń - przekonuje Michał Kolasiński, łowczy okręgowy w Pile. 
Bo wiązałoby się to z utratą ew. odszkodowań, które przysługują w przypadku szkód wyrządzonych przez myśliwych. Wyłączenie swojego terenu spod polowań można uzyskać poprzez konsultacje społeczne pod podanym linkiem. Należy uzasadnić we wniosku to, w jaki sposób polowania przynoszą straty na danym terenie. Jest także drugi sposób - trwałe wyłączenie swojego terenu spod polowań, które można uzyskać w starostwie.

Nadto wyłączając swoją ziemię z obwodu łowickiego w ramach trwającej do 11 grudnia 2020 r. procedury podziału województwa wielkopolskiego na obwody łowieckie, rolnicy nie tracą prawa do odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę - odszkodowania te są wypłacane rolnikom przez zarząd województwa ze środków budżetu państwa, a oględzin i szacowania takich szkód dokonują przedstawiciele wojewody, a nie myśliwi jak to ma miejsce przed wyłączeniem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group