Zostań Dawcą szpiku

13.10.2020   Autor: Magdalena Lach
924---232
Pandemia COVID-19 skłoniła nas do uważniejszego dbania o zdrowie i zwracania większej uwagi na własne bezpieczeństwo. Nie należy jednak zapominać, że w dalszym ciągu zapadamy na te same choroby co wcześniej. Co roku sześć tysięcy Polaków dowiaduje się, że ma białaczkę. Prawie połowie z nich może pomóc przeszczep szpiku.

13 października to Międzynarodowy Dzień Dawcy Szpiku. Jest to święto ludzi, którzy oddali szpik i komórki krwiotwórcze po to, by dać szansę chorym na powrót do zdrowia. Aktualnie w światowej bazie Dawców szpiku znajduje się ponad 37 milionów osób. Ale prawdopodobieństwo znalezienia „bliźniaka genetycznego” wynosi 1:20 000. Dlatego tak ważne jest, aby baza potencjalnych Dawców szpiku stale się powiększała. Dzięki temu zwiększa się szansa na uratowanie komuś życia.

Chorzy na białaczkę potrzebują szpiku od zdrowej osoby. Może to być ktoś z rodziny lub niespokrewniony dawca, zarejestrowany w bazie. Szpik można oddać na dwa sposoby: W 85% przypadków krwiotwórcze komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. W 15% z talerza kości biodrowej. Zabieg jest prosty i bezbolesny. Cały proces oddania szpiku jest bezpłatny, czuwa nad nim fundacja lub klinika biorcy.

Zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku można na dwa sposoby:

1) poprzez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (krew)
-zgłaszając się do RCKiK w Poznaniu lub w autobusie RCKiK i podczas ekip stacjonarnych (w naszym regionie najbliższy termin rejestracji: 17 października w Gminnym Domu Kultury w Miasteczku Krajeńskim)

2) poprzez fundację DKMS (wymaz z jamy ustnej)
- na stronie fundacji DKMS wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny do domu – https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca. Po dotarciu pakietu należy pobrać wymaz zgodnie z instrukcją, wypełnić formularz i odesłać pakiet pocztą
źródła: dkms.pl, rckik.poznan.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group