Za zburzenie mauzoleum trafił przeciwko Polsce pozew do Europejskiego Trybunału

10.09.2020   Autor: Michalina Pieczyńska-Chamczyk
925---
Nie milkną echa wyburzenia mauzoleum żołnierzy radzieckich w Trzciance. Przedstawiciele Stowarzyszenia KURSK reprezentując rodziny radzieckich żołnierzy pochowanych na pl. Pocztowym skierowali pozew przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Innego wyjścia niestety nie było ponieważ procedura w Polsce została zakończona negatywnie dla rodzin tych żołnierzy, którzy tam są pochowani. Wszystkie instytucje, do których się zwracaliśmy, niestety nie okazały żadnego zainteresowania wyjaśnieniem sprawy. Postępowały z naruszeniem przepisów, z naruszeniem prawa, w sposób często bezczelny i cyniczny wręcz chamski - oburza się  Jerzy Tyc ze stowarzyszenie KURSK. 

Jerzy Tyc dodaje także, że w obecnych warunkach nie widzi w kraju możliwość rzetelnego rozwiązania tej sprawy.

Przypomnijmymauzoleum żołnierzy radzieckich zostało zburzone we wrześniu 2017 roku, a jego historia sięgała 1945 roku, kiedy to powstało w hołdzie za wyzwolenie miasta. Mauzoleum miało status cmentarza wojennego, gdyż zgodnie z dokumentami pochowanych tam było 56 czerwonoarmistów. Obiekt został wyburzony na podstawie badań, przy pomocy których nie udało się udowodnić, że szczątki faktycznie tam są pochowane. Do dziś trwa spór, czy żołnierzy ekshumowano w 1953 roku, czy nadal są pochowani na placu Pocztowym.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group