Narodowe czytanie "Balladyny" w Staszicówce

02.09.2020   Autor: Redakcja
646---361
Narodowe czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego już w najbliższą sobotę. Tego dnia w Pile wspólne czytanie rozpocznie się o godz. 17.00 w ogrodzie Muzeum Stanisława Staszica. Z kolei dzień wcześniej, w piątek 4 września o godz. 19.00, narodowe czytanie odbędzie się w Biurze Wystaw Artystycznych w Pile. 

W ogrodach Staszicówki oprócz czytania dzieła Słowackiego będzie też koncert folkowy grupy KliMagJa, a o atmosferę i stroje z epoki zadbają organizatorzy, czyli pracownicy Regionalnego Centrum Kultury w Pile. Uczestnicy czytania dostaną też... maliny. 

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji. 
 
"Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu.


Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group