Śmiertelna pułapka. Co zrobić gdy w aucie jest zamknięte dziecko lub pies?

02.08.2020   Autor: Jakub Sierakowski
1138---98
Co zrobić gdy w upalny dzień widzimy zamknięte w samochodzie dziecko lub psa? Takie pytania pojawiają się praktycznie co roku. Sprawdziliśmy, kiedy możemy interweniować tak, żeby z jednej strony nie złamać prawa, a z drugiej uratować czyjeś zdrowie i życie.

W upalny dzień temperatura w środku zamkniętego samochodu może dochodzić nawet do 50 stopni. Co robić w sytuacji, gdy zobaczymy na parkingu dziecko zamknięte w pojeździe, który stał się piekarnikiem?

- Jeżeli zauważymy dziecko pozostawione w zamkniętym samochodzie, ale widzimy, że stan tego dziecka jest dość dobry, to przede wszystkim na początku powinniśmy poszukać w sklepie, powiadomić ochronę, zadzwonić do służb i starać się znaleźć rodzica tego dziecka. Natomiast jeżeli sytuacja jest zgoła odmienna i stan dziecka jest poważny, działamy w kontratypie stanu wyższej konieczności. Możemy wybić szybę, dla ratowania wyższego dobra, jakim zdecydowanie jest życie i zdrowie dziecka - mówi podkom. Maciej Forecki, rzecznik prasowy złotowskiej policji.

W przypadku, gdy wybijamy szybę, nie musimy mieć świadka. Warto powiadomić o zdarzeniu policję - opiekun pozostawionego dziecka może odpowiadać wykroczeniowo lub karnie za narażanie życia. Tak samo sytuacja wygląda ze zwierzętami. Nawet kilka minut w rozgrzanym samochodzie może doprowadzić do udaru, a nawet śmierci.

- Bardzo szybko zieje, ślini się, ma zaczerwienione błony śluzowe, dziwnie się zachowuje, jest osowiały, nawet może dojść do utraty przytomności. Wymioty, biegunka, też się może się zdarzyć w ciężkich przypadkach. Takiego psa trzeba niezwłocznie przewieźć do kliniki weterynaryjnej - mówi Katarzyna Jaworska, weterynarz.

Gdy nie ma możliwości, by pupila zawieźć od razu do weterynarza, trzeba go chłodzić, np polewając zimną wodą, czy robić okłady mokrym ręcznikiem. Za pozostawienie psa w samochodzie, co jest kwalifikowane jako znęcanie się nad zwierzęciem, może grozić grzywna, ograniczenie wolności, a nawet więzienie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group