Powstaje kolejna mapa białych plam internetowych

14.07.2020   Autor: Redakcja
1016---543
Jak podaje branżowy portal telko.in Centrum Projektów Polska Cyfrowa zaczęła na nowo opracowywać mapę białych plam szerokopasmowego internetu. To obszary, na których nie ma infrastruktury dostępu do internetu o przepustowości min. 30 Mb/s i na których taka infrastruktura nie powstanie w najbliższym czasie. 

W tym celu w instytucji utworzono dedykowany adres e-mail bialaplama@cppc.gov.pl służący do zgłaszania białych plam tj. adresów, które nie zostały uwzględnione/zostały pominięte w interwencji w ramach I osi priorytetowej „Powszechny dostęp do szybkiego internetu” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

– Kierowanie zgłoszeń na wskazany adres pozwoli sprawniej obsługiwać Państwa wnioski a także kompleksowo zbadać istniejące w tym zakresie niedoskonałości rynku– uczula Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Z opublikowanego w maju przez CPPC harmonogramu naboru wniosków do Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa wynika, że w tym roku nie będzie już konkursu w ramach działania 1.1 POPC, tj. nakierowanego na wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach. Jednym z rozważnych przez instytucję pomysłów jest, aby do likwidacji białych palmy internetowe, które nie zostały wyeliminowane w ramach dotychczasowych konkursów 1.1 POPC zaangażować samorządy. To one w przyszłym konkursie mogłyby starać się o dotacje na takie zadanie.
Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda w kampanii prezydenckiej obiecywał m.in. doprowadzenie światłowodu do każdego domu. Konkretnie ogłosił to podczas wiecu wyborczego w Sulęcinie w woj. lubuskim promując "Kartę wolności w sieci". Karta zakłada doprowadzenie światłowodu do każdego domu w Polsce oraz każdego budynku użyteczności publicznej (Ochotnicze Straże Pożarne, szkoły, biblioteki, szpitale, przychodnie, itp.), a także dobry zasięg sieci mobilnej na terenie całego kraju. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group