Asta Video Fest

W Pile uruchomiono laboratorium do testów na COVID-19

11.07.2020   Autor: Michał Kępiński
989---260
Badania na COVID 19 w Pile. Do szpitala specjalistycznego trafił zapowiadany kilka miesięcy temu aparat.

O planach zakupu takiego aparatu informowano w połowie kwietnia - pierwotnie miał on trafić do szpitalnego laboratorium w maju. Mimo pewnego poślizgu, teraz się to udało i warta ponad ćwierć miliona złotych maszyna, jest już w placówce. Jak się okazuje, spektrum jej działania nie zawiera się tylko w wykrywaniu koronawirusa.

- Jest to aparat przystosowany również do identyfikacji innych wirusów metodą biologii molekularnej, co będzie mogło być wykorzystywane w późniejszych etapach rozwoju naszego laboratorium - mówi Anna Słupska-Knapik, kierownik laboratoriumJednak na tę chwilę aparat będzie wykorzystywany tylko w kontekście COVID 19. Jego obecność w Pile odciąży placówkę w Poznaniu, gdzie do tej pory trafiały próbki. To także ograniczenie ryzyka powstawania ognisk wirusa, wszak to właśnie w szpitalach zarażało się najwięcej ludzi.
 - Badania, które patrząc z punktu widzenia stanu klinicznego pacjenta są wątpliwe, a wymagają szybkiej reakcji - w pierwszej kolejności będziemy wykonywać tego typu badania. Żeby zminimalizować ryzyko sytuacji, która może wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie szpitala - dodaje Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile

Pilskie laboratorium będzie mogło badać ok 70 próbek dziennie. Aparat jest obecnie kalibrowany, pierwsze testy zostano wykonane w ciągu najbliższych dni. Nowoczesne urządzenia trafiły do szpitala dzięki zaangażowaniu Fundacji Enea, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile oraz pomocy Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe w Pile. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group