Asta Video Fest

Rząd odmraża gospodarkę i podaje konkretne daty

13.05.2020   Autor: Redakcja
3185---400
Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Podwyższony zostanie limit pasażerów w transporcie publicznym. Z kolei od 25 maja umożliwione zostaną bezpośrednie konsultacje z nauczycielami maturzystami i uczniami ósmych klas oraz opiekę nad uczniami klas 1-3 w szkołach podstawowych. Poniżej przedstawiamy kolejne etapy odmrażania gospodarki.

W środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o kolejnych etapach odmrażania gospodarki. 

Restauracje
Od 18 maja będziemy mogli zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej). Posiłek będzie można zjeść zarówno na sali, w środku, jak i w ogródki restauracyjnym. Pełne otwarcie branży gastronomicznej odbywa się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, i klientom. Zasady te zostały określone podczas konsultacji z przedstawicielami poszczególnych branż, zapewnia rząd. Wśród wytycznych są m.in. 
- limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2),
- dezynfekcja stolika po każdym kliencie
- zachowanie 2 m odległości między stolikami. Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika,
- zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach,
- noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego (goście w restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach)

Wszystkie wytyczne są dostępne w tym miejscu

Salony fryzjerskie i kosmetyczne
Także od 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów. Tu również musi zostać zachowany reżim sanitarny. Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:
- obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala),
- używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe,
- przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online,
- klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni. 

Wszystkie wytyczne są dostępne w tym miejscu

Szkoły policealne i schroniska młodzieżowe

Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia:
- praktyczne w szkołach policealnych,
- rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.

W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe. 


Opieka w szkołach dla najmłodszych i konsultacje z nauczycielami
Od 25 maja będzie możliwe prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. To rodzice decydują o tym czy dziecko zostanie posłane na te zajęcia - powiedział Mateusz Morawiecki - Zasiłek opiekuńczy zostanie utrzymany, tak jak do tej pory. Prosimy samorządowców i dyrektorów szkół o umożliwienie rodzicom pozostawienia dziecka, szczególnie tym którzy muszą wrócić do pracy.

Nadto od 25 maja możliwe będą konsultacje z nauczycielami w szkołach dla  maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach. Z kolei od 1 czerwca dostępne będą konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów. 
Wychodzenie dzieci z domu bez opiekuna
Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

Transport publiczny
Od 18 maja podwyższony zostanie limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Dzięki temu już 18 maja autobusem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji. Mogą wybrać albo pozostawić tak jak jest, czyli liczba osób w pojeździe nie może być większa niż połowa miejsc siedzących albo wybrać nowe rozwiązanie, czyli liczba osób w pojeździe nie może być większa niż 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna). 

Uroczystości religijne
Zmniejszone zostaną również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

Sport
Od 18 maja w poniedziałek zwiększone zostaną limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów). Z kolei na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów). Wprowadzona zostanie także możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. I tak jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów). 

Od 18 maja rząd otwiera możliwość organizacji zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:
- 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
- 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
- 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
- 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń. 

Kultura
Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe będą m.in:
- działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
- wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
- wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
- indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
- wznowienie prób i ćwiczeń. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej ministerstwa kultury.

Uczelnie
Od 25 maja przywrócona zostanie możliwość prowadzenia na uczelniach zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów) oraz zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie. 

fot. KPRM

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group