Trwają prace poszukiwawcze złóż gazu ziemnego

08.05.2020   Autor: Mateusz Manthai
1265---265
Trwają prace poszukiwawcze złóż gazu ziemnego w regionie. Analiza terenu pozwoli określić potencjalną ilość pokładów surowca pod ziemią. Badania zleciło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Pomiary prowadzi Geofizyka Toruńska, choć główna część studium projektowego powstała w pilskim biurze PGNiG. Widok maszyn pomiarowych w tych okolicach nikogo nie dziwi. Mieszkańcy okolic Złotowa, czy Łobżenicy pamiętają podobne prace jeszcze w latach 90.

- To jest inny system, inna technologia. Przedtem było wiele kabli. To było uciążliwe, bo albo rolnik ten kabel urwał, albo nie mógł wjechać, bo bał się wjechać - opowiada rolnik Stanisław Piłka.  

Dziś obawy rozwiewają pracownicy grupy sejsmicznej. Zainstalowano m.in. profesjonalne czujniki. Takie rozwiązanie pozwala na swobodne prowadzenie prac polowych przez gospodarzy. W użyciu są także specjalistyczne auta wywołujące drgania ziemi.



Wzbudzamy fale sejsmiczne przy pomocy tych właśnie pojazdów. Fale wędrując w głąb ziemi odbijają się od poszczególnych warstw, wracają na powierzchnię, gdzie są rejestrowane przez czujniki - tłumaczy Piotr Buliński, kierownik grupy sejsmicznej, Geofizyka Toruń S.A.
Tak powstaje informacja geologiczna. Prace sejsmiczne można porównać do badania USG na dużą skalę. Ten etap prac poszukiwawczych ma się zakończyć jeszcze w maju. Później rozpocznie się półroczna analiza zebranych wyników. Efektem końcowym ma być trójwymiarowy model badanego obszaru. Obraz ten da odpowiedź na pytania: czy i gdzie znajdują się potencjalne złoża gazu ziemnego.

Oceniamy, że są to realne szanse, z tym, że w tej chwili trudno jest o tym przesądzać. My po to wykonujemy te badania, żeby właśnie ocenić jakie to są szanse i w których miejscach te złoża ewentualnie mogą się znajdować - wyjaśnia Tomasz Solarski, główny specjalista ds. sejsmiki PGNiG. 

Jeżeli dojdzie do odkrycia złóż, PGNiG zarządzi dodatkowe analizy. Na polach pojawią się wówczas tymczasowe wiertnie, które wydrążą otwór poszukiwawczy. Realnie, pierwsze próbne odwierty mogłyby się rozpocząć na przełomie 2021 i 2022 roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group