Asta Video Fest

Ważne zmiany w kościele w okresie Wielkanocy

31.03.2020   Autor: Artur Maras
1773---693

Biskup Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Edward Dajczak zdecydował o przedłużeniu dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach do odwołania. Zmiany w sprawowaniu liturgii dotyczą także Świąt Wielkanocnych. W tym roku dla większości będą one miały nietypowy charakter. Przy pomocy wolontariuszy: księży, lekarzy, w tym psychologów ruszyło Diecezjalne Centrum Wsparcia. 

Pierwsza ważna rzecz to biskup przedłużył dyspensę od uczestnictwa we mszy św. niedzielnej, do odwołania tym razem. Tak naprawdę nie wiemy jak to wszystko będzie się rozwijało, więc dla osób wierzących to jest bardzo ważna informacja. Nie idę na mszę świętą, to nie jest grzech w tym momencie - powiedział rzecznik prasowy Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ks. Wojciech Parfianowicz.

Pierwszą ważną zmianą było wcześniejsze odwołanie rekolekcji. Niewykluczone, że to właśnie w okresie Wielkanocy w Polsce nastąpi szczyt zachorowań na COVID-19. Dlatego też msze św. oraz liturgie Triduum Paschalnego sprawowane będą bez udziału wiernych. W Wielki Czwartek pominięty zostanie gest obmycia stóp. W Wielką Sobotę nie odbędzie się również tradycyjne święcenie pokarmów. Zamiast tego duchowni zalecają pobłogosławienie posiłku w domu. Obowiązkowy jest udział w Mszy Świętej w Wielkanoc. Tutaj jednak należy w pierwszej kolejności skorzystać z uczestnictwa w mszy za pośrednictwem telewizji, radia czy Internetu. W związku z tym TV ASTA tradycyjnie przeprowadzi relację na żywo z mszy świętej rezurekcyjnej w niedzielę 12 marca o godz. 6.00, tym razem z bazyliki mniejszej w Skrzatuszu. Powtórka tego samego dnia o godz. 12.00. 

Poza wyjątkowymi sytuacjami nie będzie także możliwa indywidualna spowiedź w zwyczajnej formie. jednak w sytuacjach wyjątkowych księża umożliwią wiernym spowiedź, gdy ci o nią poproszą. Miejscem udzielenia sakramentu powinna być wtedy zakrystia, salka parafialna lub inne odpowiednie do sprawowania sakramentu pomieszczenie. W tym miejscu ks. biskup przypomina, że niemożliwa jest spowiedź za pomocą środków komunikacji elektronicznej. np. telefon, komunikator internetowy, itp. Jednocześnie wierni powinni unikać wszelkich nadużyć związanych z sakramentem pokuty i pojednania, w szczególności nieuprawnionego korzystania z rozgrzeszenia ogólnego, które na terenie Polski możliwe jest tylko w przypadku niebezpieczeństwa śmierci oraz wobec osób innej narodowości, z którymi nie można się porozumieć. 

Biskup Edward Dajczak uruchomił również Diecezjalne Centrum Wsparcia. Bez konieczności wychodzenia z domu można uzyskać pomoc duchową, medyczną czy psychologiczną. Oferta skierowana jest do wszystkich. Aczkolwiek objęci nią w szczególności zostaną pracownicy służby zdrowia i chorzy. W czasie epidemii działalność duszpasterska jest mocno utrudniona. Mimo wielu ograniczeń duszpasterze wezwani są do bliskości z tymi, którzy potrzebują wsparcia, ponieważ doświadczają rozterek duchowych, problemów z wiarą, ale także nie radzą sobie z samotnością, lękiem o siebie, swoich bliskich, czy po prostu o przyszłość. Z powodu ograniczonej obecności na Mszy św., nabożeństwach, burzy się ich dotychczasowy sposób więzi z Kościołem. Dlatego kapłani oraz siostry zakonne są dyspozycyjni, aby świadczyć pomoc poprzez "Telefon Wsparcia Duchowego" - czytamy w komunikacie Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej. Szczegóły dotyczące wsparcia można znaleźć na stronie internetowej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

fot. archiwum

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group