33 osoby z koronawirusem w kraju. WHO ogłosiło dziś pandemię

11.03.2020   Autor: Jakub Sierakowski
2014---250
Zamknięte szkoły, odwoływane imprezy masowe, brak niektórych towarów w sklepach – tak przez koronawirusa wygląda teraz rzeczywistość w Polsce. Nie inaczej jest i w naszym regionie. Samorządy wprowadzają liczne ograniczenia i zastrzeżenia w związku z próbą ograniczenia epidemii. W środę zanotowano kolejne zakażenia. W sumie chorują już 33 osoby. 

Sytuacja w Polsce jest bardzo dynamiczna. Codziennie pojawiają się nowe przypadki zachorowań na koronawirusa. Do tej pory nie stwierdzono przypadków zachorowań w naszym regionie.

W związku koronawirusem z nią szkoły, przedszkola i żłobki będą zamknięte od poniedziałku. Decyzją MEN – do 25 marca.

Przymusowe wolne oprócz młodszych uczniów, dostaną i studenci.

- Dyrektor podjął decyzję o zawieszeniu zajęć od dzisiaj do 24 marca. Tym samym nasi studenci, czyli ponad 40 tysięcy osób, zostają w domu - mówi dr Paweł Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM.

W Pile ograniczenia dotkną także seniorów, którzy są najbardziej narażeni na zachorowanie. Zamknięty będzie Dom Seniorów. Od poniedziałku także miejska komunikacja będzie jeździć rzadziej.

Cały nasz region dotknęła fala odwołanych imprez. Praktycznie w każdym mieście, Złotowie, Wałczu, Pile odwołuje się wydarzenia sportowe, czy kulturalne, zamyka się kina, teatry, baseny, czy nawet biblioteki.

- Wszystkie większe imprezy, czyli imprezy masowe będą „skasowane” i przeniesione na inny termin, czyli ogólnopolski turniej karate i turniej tańca towarzyskiego organizowany przez „Iskrę” - wymienia Dariusz Kubicki, dyrektor pilskiego MOSiR-u.


Kontrowersje wzbudza stanowisko kościoła. Podczas gdy lekarze zachęcają do pozostania w domu, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski postuluje zwiększenie liczby mszy w kościołach.

- Tutaj jest taka prośba, żeby śpiewać w kościołach po mszy św tzw. suplikację, czyli modlitwę błagalną i inne modlitwy właśnie w tej intencji. O zatrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii oraz o osoby chore - mówi ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik kurii biskupiej w Koszalinie.

Jednak w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odwołane zostały rekolekcje i pielgrzymki maturzystów.

Do transportu chorych wojewoda wielkopolski wyznaczył 7 karetek na całe województwo. Jedna z nich stacjonuje przy szpitalu powiatowym w Chodzieży.

Do tej pory chodzieska karetka transportowała do Poznania 3 osoby z podejrzeniem koronawirusa – jedną z powiatu PCT oraz 2 z PCH. U żadnej z nich wynik testów nie potwierdził obecności wirusa.

fot. Pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group