Bilety jednorazowe będą droższe? To chyba przesądzone

26.02.2020   Autor: Michał Kępiński
1428---225
Czy za jednorazowe bilety MZK zapłacimy więcej? Wpływ na podwyżkę ma mieć między innymi wzrost kosztów pracy, wyższa cena energii, czy zakupu oleju napędowego. Nie zmieni się za to kwota jaką zapłacimy za bilety okresowe. 

Około 17 tysięcy pasażerów w ciągu doby korzysta z usług pilskiej komunikacji miejskiej. I choć  ile osób, tyle opinii, to te o MZK w Pile są w większości pozytywne.

Punktualne są linie, kierowcy są bardzo mili. Grzeczni kierowcy, bardzo wspaniała jazda z nimi jest - twierdzą pasażerowie.

Czy równie miła będzie jazda, kiedy w górę pójdą ceny biletów jednorazowych? Dziś za przejazd normalny płacimy 2,70, a za ulgowy 1,35 zł. Po zmianach ma to być odpowiednio 3 zł i 1,50. 

- Cena do 3 złotych to przy tych zarobkach nie jest, aż tak źle. W porównaniu do innych miast to niedużo - mówią pasażerowie.

I z takiego też założenia wychodzą miejscy urzędnicy. Przekonują, że podwyżka cen biletów jednorazowych jest nieunikniona. - Przez blisko 8 lat nie podnosiliśmy ceny biletów. Zmiany ulegnie tylko cena biletu jednorazowego. Nową rzeczą, którą wprowadzamy jest bilet, który jest 180 dniowy, cena tego biletu to jest 420 złotych - tłumaczy Lidia Plewa, Urząd Miasta w Pile.
Ideą zmian jest zachęcenie mieszkańców do regularnego korzystania z usług komunikacji i zakupu biletów innych, niż jednorazowe. W tym celu MZK dostosowuje także rozkład jazdy, bo zdarzają się przypadki, że w jednym czasie z przystanku odjeżdża kilka autobusów, a na kolejne trzeba czekać kilkanaście minut.

- Rozkład jazdy jest tak budowany, aby móc organizować pasażerom przesiadki w centrum miasta. Należy pamiętać, że dana linia, to nie jest tylko linia do centrum i koniec, tylko jest z osiedla na osiedle, spełnia potrzeby pasażerów do pracy, do szkoły, więc w godzinach szczytu, kiedy pasażerowie jadą faktycznie na 7 czy 8 do pracy, czy dzieciaki do szkół może się zdarzyć, że autobus wyjeżdża jeden po drugim - tłumaczy Anna Kujawa, rzecznik prasowy MZK w Pile.

W sprawie podwyżek i wprowadzenia nowego biletu okresowego trwały konsultacje społeczne. Swoich uwag nie zgłosił żaden mieszkaniec.

Pozytywnie do zmian odniosła się Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego. Teraz, by zarządzenie o zmianie cen mogło wejść w życie musi zostać popisane przez prezydenta i opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group